Jest nowy rekord

Jest nowy rekord

Superkomputer HP Finis Terrae

Robert Prus z Sun Microsystems Poland wśród trendów w dziedzinie HPC wymienia projektowanie superkomputerów z uwzględnieniem prostoty architektury. "Istotną kwestią jest to, że może ją skomplikować struktura okablowania poprzez światłowody czy kable miedziane, łączące węzły obliczeniowe superkomputera" - mówi. Kolejne wyzwania dla konstruktorów to oczywiście wydajność, elastyczności pod kątem obsługi aplikacji (czyli jednoczesnej optymalnej obsługi wielu klas aplikacji ze świata HPC), energooszczędność i otwartość (czyli otwarte systemy operacyjne, kompilatory, narzędzia programistyczne).

1 exaflop

taką wydajność superkomputery mogą osiągnąć już za 11 lat.

Krzysztof Góźdź z HP Polska wskazuje z kolei na fakt, że na czerwcowej liście TOP 500 znajduje się aż 80% klastrów. Na 500 maszyn na liście 176 to klastry oparte o serwery blade HP (152 rok temu). "Pojedyncze węzły w klastrze są bardzo wydajne - szybkie procesory, dużo rdzeni, przetwarzanie równoległe. Kolejnym czynnikiem jest zmiana architektury aplikacji w kierunku grid computing. Nie bez znaczenia jest fakt, że do budowy klastrów wykorzystujemy standardowe komponenty" - wymienia Krzysztof Góżdż. Jego zdaniem, odchodzi się od budowy komputerów pod specjalne zastosowania.

W dążeniu do szybkiego uzyskania dużej mocy obliczeniowej przewaga klastrów bierze się także z niższych kosztów. Standardowe komponenty są tańsze niż układy dedykowane. "Komputer na listę TOP500 można zbudować, kupując części w naszym sklepie internetowym. Powszechniejsza jest też wiedza z tej dziedziny, wystarczy sięgnąć do Internetu lub wybrać się na seminarium" - wskazuje Krzysztof Góżdż. HP na krakowską konferencję International Conference on Computational Science 2008 (ICCS 2008) przygotowało instalację, którą można wykorzystać w biurze, a ma moc obliczeniową 1,5 teraflopa i trzy lata temu znalazłaby się na TOP500. Jej aktualny koszt to ok. 100 tys. zł.

Z TOP500 do biznesu

"Dwa razy w roku stajemy do rywalizacji. Nie chodzi jednak tylko o największą wydajność oraz oszczędność energii. Niemal bardziej niż szczytowa pozycja na liście liczy się komercyjne zastosowanie technologii HPC w biznesie na przykład w systemach Business Intelligence, symulacjach inżynierskich, czy farmaceutycznych" - mówi Maciej Remiszewski. Z architektury BlueGene (choć w mniejszej skali) korzysta m.in. Électricité de France do projektów związanych z wykorzystaniem reaktorów jądrowych. "Na liście chodzi o prestiż. Wykonany przez nas system dla Texas Advanced Computing Center pokazuje nasze technologie, a także możliwości odtworzenia ich na mniejszą skalę" - konkluduje Robert Prus.


TOP 200