Jest nowa wersja jądra systemu Linux

Linus Torvalds ogłosił w ostatni weekend dostępność najnowszej wersji jądra systemu Linux. Oprogramowanie Linux 5.9 nie zawiera jakiś przełomowych czy rewelacyjnych nowości, ale kilka istotnych udoskonaleń, na które zwolennicy tego systemu oczekiwali od dawna.

Linux

Skompresowane jądro systemu Linux 5.9 (mające postać pliku o długości 115,5 MB) można pobierać z tej strony (kernel.org). Jednak większość użytkowników nie zdecyduje się na pewno na taki krok i spokojnie poczeka na pojawienie kolejnych, gotowych od razu do zainstalowania dystrybucji tego systemu (takich jak Fedora czy Ubuntu) bazujących na tym jądrze, co powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2021 roku.

Z pośród wielu nowości wprowadzonych do tej wersji jądra warto wymienić wsparcie dla najnowszych rozwiązań oferowanych przez dwóch czołowych producentów układów scalonych. Chodzi o firmy AMD (chodzi o karty grafiki AMD Radeon RX 6000) oraz Intel (jądro wspiera wprowadzoną do procesorów Ivy Bridge instrukcję FSGSBASE). Zalety obu tych nowości dostrzegą ci użytkownicy, którzy eksploatują silnie obciążone linuksowe serwery.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o usprawnienia w obszarze pamięci masowych, jądro wspiera nowatorską technologię NVM Express NVMe 2.0, która została ostatnio wprowadzona do dysków SSD.


TOP 200