Jest już stabilny GNOME 2.8

Ukazała się nowa, stabilna wersja 2.8 GNOME - jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych dla systemów uniksowych. Jest to zarazem jeden z najbardziej przyjaznych dla użytkownika projektów przeznaczonych dla tych systemów, z którego obsługą nie mają problemów nawet początkujący użytkownicy.

Jest już stabilny GNOME 2.8

Gnome 2.8

GNOME (GNU Network Object Model Environment) to rozbudowane, graficzne środowisko pracy w systemie Linux. Projekt organizacji GNU rozwijany jest głównie z myślą o przeciętnym użytkowniku, który ceni sobie wygodę i prostotę obsługi, dostarczany jest wraz z kompletnym zestawem przydatnych aplikacji i narzędzi. Działa w systemach GNU/Linux, Solaris, HP-UX, BSD oraz Apple's Darwin.

Jak wynika z ankiety zamieszczonej w serwisiehttp://linux.pl środowiska Gnome używa 27,07%. polskich użytkowników systemu Linux (429 głosów). Tym samym znalazło się na drugim miejscu, za KDE, które wykorzystywane jest przez 54,83 proc. użytkowników (869 głosów). Na pozostałych uplasowały się WMaker oraz Fluxbox.

Wraz z GNOME otrzymujemy ogromną kolekcję programów - od drobnych apletów, poprzez narzędzia programistyczne i biblioteki, do dużych pakietów specjalistycznych. Jest wśród nich m.in. edytor tekstów AbiWord, arkusz kalkulacyjny Gnumeric, menedżer plików Nautilus, przeglądarki Galeon i Epiphany, zintegrowany klient poczty i organizer Evolution, narzędzia do konfiguracji i monitorowania sieci oraz wiele innych.

Zobacz również:

  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie

W najnowszej wersji 2.8. przyświecająca twórcom dbałość o wygodę użytkownika jest jeszcze wyraźniejsza. Przejrzysty wygląd aplikacji, okien dialogowych, logicznie rozmieszczone menu, wszystko to sprawia, że korzystanie z Gnome jest jeszcze łatwiejsze. Szybciej i w bardziej intuicyjny sposób można znaleźć potrzebne nam opcje konfiguracyjne czy wykonać poszczególne operacje. Poprawione zostało działanie menedżera plików, głównie jeśli chodzi o kojarzenie aplikacji z poszczególnymi typami plików oraz sposób ich uruchamiania (ze skojarzoną lub wybraną aplikacją). Wymienne nośniki, takie jak płyty CD, kamery, itp. montowane są automatycznie, automatycznie również może być uruchomiona skojarzona z nimi aplikacja (np. odtwarzacz CD).

Wygląd środowiska Gnome możemy niemal w całości dostosować do własnych upodobań. Poczynając od ekranu logowania, poprzez wygląd biurka, ikony, tapety, dźwięki, wygaszacze, kolory czy dekorację okien aplikacji. Spory zbiór gotowych tematów, jak i poszczególnych komponentów znaleźć można na stronie http://gnome-look.org

Sporo nowości dotyczy opcji konfiguracyjnych dla całego środowiska. Do ciekawszych należy podgląd układu klawiatury (w menu preferencji). Po wybraniu odpowiedniej opcji wystarczy nacisnąć jakikolwiek klawisz na klawiaturze, by na ekranie zobaczyć w jaki sposób będzie on wyświetlany. Łatwiejsze stało się również dodawanie apletów do panelu. Kalendarz został zintegrowany z pakietem Evolution, dzięki czemu od razu po kliknięciu w ikonę na pasku mamy dostęp do informacji o zadaniach, spotkaniach, czy terminach wpisanych w organizer. Również sam program Evolution przynosi kilka zmian i poprawek, m.in. wsparcie dla Novell Groupwise oraz Microsoft Exchange, filtrowania poczty poprzez narzędzie SpamAssassin czy moduł obsługi grup dyskusyjnych. W przeglądarce internetowej Epiphany poprawiono obsługę zakładek, możliwość grupowania ich tematycznie, a także blokowania wyskakujących okienek dla wybranych stron WWW. Administratorów ucieszy zapewne nowe narzędzie do zarządzania takimi ustawieniami systemowymi, jak data, czas, grupy, użytkownicy, ustawienia połączeń (również bezprzewodowych) oraz zestaw narzędzi do monitorowania pracy zarówno lokalnie, jak i w sieci.

Zanim nowa wersja Gnome pojawi się w kolejnych dystrybucjach, można ją zainstalować samodzielnie ze źródeł. Jednak ze względu na konieczność zachowania zależności pomiędzy plikami i bibliotekami jest to zajęcie raczej dla zaawansowanych użytkowników. Można również skorzystać z narzędzia o nazwie Garnome, które pobiera odpowiednie źródła i kompiluje je z zachowaniem prawidłowej kolejności.

Zapraszamy do pobrania pliku z naszego serwisu.

Więcej informacji: http://www.gnome.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200