Jest już 64-bitowy Windows

Microsoft wprowadził do sprzedaży 64-bitową wersję systemu Windows 2000 Advanced Server, pierwszy swój system wykorzystujący w pełni 64-bitową architekturę procesora Intel Itanium.

Wprowadzony właśnie do sprzedaży 64-bitowy system operacyjny Microsoft Windows 2000 Advanced Server przeznaczony jest do współpracy z procesorem Intel Itanium. Obsługuje on maksymalnie 8 procesorów i 64 GB pamięci RAM. Dzięki premierze nowego systemu Microsoft może nawiązać walkę z konkurencją w postaci producentów Linuxa. 64-bitowe wersje Linuxa zaprezentowały już bowiem takie firmy jak Red Hat, Caldera, SuSE, czy TurboLinux. Ponadto 64-bitowe wersje Unixa już od dawna są dostępne w ofercie Sun Microsystems i IBM.

64-bitowe Windows dostępne są wyłącznie na zasadzie licencji OEM. W ciągu najbliższego miesiąca serwery oparte na nowym systemie wprowadzą na rynek tacy producenci sprzętu komputerowego jak Compaq, Dell Computer, Hewlett-Packard oraz IBM. Nieco później Windows 2000 Advanced Server w wersji 64-bitowej będzie instalowany w komputerach Fujitsu-Siemens, Hitachi, Mitsubishi, NEC oraz Unisys.

Zobacz również:

  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy
  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Windows XP Professional również zostanie wydany w wersji 64-bitowej. Jego premiera odbędzie się 25 października br. W pierwszej połowie przyszłego roku do sprzedaży trafi również 64-bitowa wersja Windows 2000 DataCenter, obsługująca do 32 procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200