Jeśli Citrix jest na sprzedaż to kto go kupi?

Jeśli spekulacje potwierdzą się i Citrix zostanie rzeczywiście wystawiony na sprzedaż, to analitycy zastanawiają się, kto w branży IT byłby wtedy zainteresowany taką transakcją. Według nich lista takich firm nie jest długa wymieniając przede wszystkich Dell i HP.

Jak wiadomo, Citrix specjalizuje się w oprogramowaniu klasy “enterprise”, czyli aplikacjach obsługujących firmy. Przychody tej korporacji zamknęły się w 2014 roku kwotą w wysokości 3,4 mld USD i analitycy szacują, że wzrosną w tym roku co najmniej o ok. 8%.

Citrix działa na rynku IT od 1989 roku i może się pochwalić dużymi sukcesami, zajmując przez całe te lata na rynku rozwiązań klasy “enterprise” poczesne miejsce. Ale jak donosi Reuters, inwestorzy wywierają od jakiegoś czasu presję na szefów tej firmy, aby rozważyli jej sprzedaż Jeśli nie całego biznesu, to może niektórych oddziałów. Twierdzą, że korporacja skoncentruje wtedy swoją uwagę na określonych technologiach i tym samym umocni swoją pozycję na rynku. Opinie na ten temat są różne. Niektórzy sądzą, że na krótszą metę może i mają racje, ale w dłuższej perspektywie mogą się mylić.

Zobacz również:

  • Yahoo kupiło kolejną platformę informacyjną
  • Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS

Citrix, w przeciwieństwie do wielu firm oferujących oprogramowanie użytkowe, specjalizuje się bowiem w projektowaniu aplikacji specjalnego przeznaczenia, takich jak te, które pozwalają konfigurować zdalne desktopy. Jest to specyficzna technologia, którą na rynku IT zajmuje się niewiele firm.

Mówi się, że ofertą zakupu firmy Citrix mógłby być zainteresowany Dell. Jednak może to być ryzykowny zakup, ponieważ na rynku pojawiło się wiele alternatywnych rozwiązań zapewniających firmom zdalny dostęp do danych. Można tu wymienić różnego rodzaju rozwiązania mobilne oferujące takie usługi, a przede wszystkim chmury, do których dostęp można obecnie uzyskać właściwie z dowolnego miejsca na świecie. Są to wszystko rozwiązania określane mianem cross-platform (czyli nie dedykowane dla konkretnego systemu operacyjnego czy platformy sprzętowej), które mogą spowodować, że zainteresowanie produktami firmy Citrix spadnie.

Czy Citrix, lub potencjalny nabywca tej firmy, poradzi sobie z takim wyzwaniem? Trudno powiedzieć biorąc pod uwagę fakt, że Citrix ma czynienia z takimi potentatami jak Microsoft czy wielu innych dostawców rozwiązań pozwalających wirtualizować zasoby IT. Panuje jednak przekonanie, że może wyjść z tej rywalizacji obronną ręką, chociaż nie będzie to łatwe.

Drugą firmą, która mogłaby przejąć Citrix, jest HP. Ma on przecież również w swojej ofercie rozwiązania pozwalające wirtualizować desktopy oraz stanowiska pracy typu cienki klient. Będzie to jednak dla HP trudna decyzja, gdyż korporacja ta dzieli się obecnie na dwie niezależne spółki: Hewlett-Packard Enterprise, która będzie oferować rozwiązania i usługi klasy „enterprise”, oraz HP Inc., która będzie produkować komputery PC oraz sprzęt do obrazowania. Nie jest jednak wykluczone, że pomimo tego znajdzie siły i środki na przejęcia firmy Citrix. Teraz wystarczy tylko czekać, jaki będzie dalszy los tej zasłużonej dla sektora IT korporacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200