Jesienna ofensywa

Microsoft zaprezentował w Polsce trzy nowe produkty: Small Business Server, FrontPage 98, Project 98.

Microsoft zaprezentował w Polsce trzy nowe produkty: Small Business Server, FrontPage 98, Project 98.

Najważniejszy z nowych produktów to zintegrowany pakiet serwerowy Microsoft BackOffice Small Business Server (SBS). Jest on przeznaczony dla małych i średnich firm, które zamierzają zbudować sieć, składającą się z nie więcej niż 25 komputerów. W pakiecie znajdują się wszystkie niezbędne do tego celu aplikacje: serwerowy system operacyjny Windows NT Server 4.0, baza danych, serwer poczty elektronicznej, serwery usług internetowych, bramka oddzielająca sieć firmową od Internetu itp. Wszystkie produkty wchodzące w skład SBS zostały przygotowane do pracy z małą liczbą klientów sieciowych. Opracowano także zintegrowaną konsolę zarządzania, która - prowadząc administratora "za rękę" - ułatwia realizację większości funkcji administracyjnych: zarządzanie kontami użytkowników, archiwizację danych, konfigurację serwera WWW, zarządzanie skrzynkami pocztowymi itp.

Ryszard Dałkowski z polskiego przedstawicielstwa Microsoftu oficjalnie nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy SBS bądź też jego komponenty będą lokalizowane. "Można jednak korzystać ze zlokalizowanych wersji klienckich niektórych produktów, np. polskiego klienta Exchang'ae lub też pakietu Outlook" - mówi Ryszard Dałkowski. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że firma rozważa lokalizację jedynie konsoli zarządzania. "Starsi bracia" SBS, czyli system Windows NT Server 4.0 oraz aplikacje serwerowe wchodzące w skład BackOffice, nie doczekali się lokalizacji.

Podobnie jak w USA, także i w Polsce planuje się dodanie do pakietu aplikacji współpracujących z BackOffice, opracowanych w naszym kraju. Niestety, w dniu oficjalnej premiery nie znane były jeszcze nazwy produktów, które znajdą się w zestawie ze Small Business Server. Możliwe jest także, że za kilka miesięcy SBS będzie sprzedawany w ramach specjalnej promocji razem z polską wersją pakietu Microsoft Office.

W szrankach z Novellem

Pakiet SBS kosztuje 1500 USD z licencją dla 5 użytkowników lub 2500 USD z licencją dla 25 użytkowników. I choć konkurencyjny produkt firmy Novell - IntranetWare for Small Business - można było kupić już za 395 USD (cena konkurencyjnego uaktualnienia z dowolnej wersji MS-DOS), to Ryszard Dałkowski z Microsoftu nie obawia się konkurencji. "Novell w swoim produkcie oferuje tylko szkielet, którego odpowiednikiem jest u nas Windows NT Server 4.0. My ponadto oferujemy serwer pocztowy, serwer baz danych, i kilka innych komponentów" - twierdzi przedstawiciel Microsoftu.

Nadzór projektów

Wśród produktów zagranicznych firm praktycznie bezkonkurencyjny na polskim rynku jest inny pakiet, którego kolejna wersja została wprowadzona właśnie na polski rynek. Microsoft Project 98, mimo że na świecie ma wielu rywali (rozwiązania firm Primavera czy też Computer Associates), w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nawet ze strony firm, które powinny korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Głównym atutem tego produktu jest bardzo dobra integracja ze środowiskiem Windows i innymi aplikacjami Microsoftu, a także relatywnie niska cena. Chociaż oryginalnie produkt dostępny jest jedynie w języku angielskim, to polscy użytkownicy mogą liczyć na pomoc wrocławskiej firmy GET Manager, która opracowała specjalną nakładkę na Project 98, oferującą polskie środowisko pracy. Nie będzie ona włączona do pakietu i należy ją dokupić oddzielnie.

Dla webmastera

Ostatnim z nowych produktów jest FrontPage 98. Nowe funkcje zawarte w pakiecie to np. możliwość tworzenia kanałów internetowych wykorzystywanych przez najnowsze wersje przeglądarek internetowych (Internet Explorer 4.0 i Netscape Netcaster) czy też zaawansowanego edytowania stron zawierających ramki (frames).


TOP 200