Jednostki serwerowe - bez specyfikacji ani rusz

Specjaliści z firmy Gartner przeanalizowali dokładnie sytuację panującą na rynku jednostek serwerowych i doszli do wniosku, że grozi mu stagnacja, jeśli producenci serwerów nie dojdą do konsensu i nie spróbują opracować jednolitego standardu.

Specjaliści z firmy Gartner przeanalizowali dokładnie sytuację panującą na rynku jednostek serwerowych i doszli do wniosku, że grozi mu stagnacja, jeśli producenci serwerów nie dojdą do konsensu i nie spróbują opracować jednolitego standardu.

Hewlett-Packard, która w lutym opublikowała specyfikację OpenBlade (CI No 4,347), zgadza się z tym stwierdzeniem. OpenBlade została opracowana na podstawie specyfikacji cPCI (CompactPCI) i zawiera rozwiązania stosowane powszechnie w serwerach eksploatowanych przez firmy telekomunikacyjne i internetowe. HP ma nadzieję, że OpenBlade stanie się z czasem obowiązującym standardem, który zostanie uznany przez wszystkich producentów jednostek serwerowych. Ponieważ liczący się producenci jednostek serwerowych (Compaq, IBM, Sun i RLX Technologies) stosują firmowe rozwiązania (twierdząc, że pewne elementy specyfikacji cPCI wprowadzają ograniczenia, które nie pozwalają zagęszczać jednostek serwerowych), standard OpenBlade ma małe szanse powodzenia. Chyba że nacisk ze strony użytkowników i specjalistów na producentów będzie tak duży, że zmienią swoje zdanie.

Zobacz również:

Gartner opublikowała serię raportów, w których wyraża nadzieję, że producenci jednostek serwerowych staną na wysokości zadania i przestaną myśleć wyłącznie o obrotach i zyskach, a zajmą się sprawami technicznymi i uznają, że standard jest niezbędny. Jest to kluczowe zagadnienie, ponieważ użytkownicy nie chcą kupować serwerów opartych na firmowych rozwiązaniach. Jeśli jednostki serwerowe produkowane przez różne firmy nie będą ze sobą zgodne, użytkownicy będą się decydować na tradycyjne cienkie serwery instalowane w szafach.

Doświadczenia zdobyte na rynku komputerów PC oraz serwerów uniksowych i typu Wintel jasno pokazują, że prawdziwa konkurencja jest możliwa dopiero wtedy, gdy urządzenia są oparte na określonych, uznanych przez wszystkich standardach. To dzięki standardom producenci mogą budować komputery składające się z elementów wytwarzanych przez różne firmy, z elementów, które spełniają określone wymagania. Tak samo powinno być na rynku jednostek serwerowych, czego najlepszym dowodem jest to, co miało miejsce na rynku serwerów Wintel, który został obudowany szeregiem specyfikacji. Producenci jednostek serwerowych powinny to przyjąć jak najszybciej do wiadomości i zacząć działać.

Analitycy z Gartnera piszą w jednym z raportów, że w 2002 r. produkcja jednostek serwerowych wyniesie 84 810 sztuk i wzrośnie do poziomu przekraczającego milion sztuk w 2006 r. Nie wiadomo tylko, czy producenci serwerów będą ze sobą współpracować, czy też będą działać w pojedynkę. Z kolei analitycy z International Data Corp. (konkurent firmy Gartner), wyrażają opinię, że w 2005 r. produkcja jednostek serwerowych wyniesie ponad 2 mln, a obroty osiągną wartość 5 mld USD, czyli 23 proc. obrotów odnotowanych na rynku serwerów klasy podstawowej, ale przysporzy tylko 10 proc. zysków uzyskiwanych na tym rynku.


TOP 200