Jednostki serwerowe, Itanium i Intel Developer Forum

27 sierpnia br. Intel zorganizował w San Jose (Kalifornia) kolejne Intel Developer Forum, na którym omawiano najnowsze technologie, takie jak jednostki serwerowe, procesory Pentium 4 i Itanium (64-bitowy układ Intela).

27 sierpnia br. Intel zorganizował w San Jose (Kalifornia) kolejne Intel Developer Forum, na którym omawiano najnowsze technologie, takie jak jednostki serwerowe, procesory Pentium 4 i Itanium (64-bitowy układ Intela).

Są to nowe technologie, które wchodzą dopiero do systemów informatycznych. Procesory Tualatin znajdą na pewno zastosowanie w jednostkach serwerowych, które cieszą się ostatnio duża popularnością. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ systemy takie pobierają mało prądu, zajmują niewiele miejsca i zawierają narzędzia, dzięki którym zarządzanie takimi serwerami jest bardzo łatwe.

Zobacz również:

  • Nowości zaprezentowane na Red Hat Summit 2022

Nie tylko Intel jest zainteresowany tą technologią (jednostki serwerowe i obsługujące je procesory). Firma Transmeta wprowadziła już rok temu do swojej oferty energooszczędny procesor Crusoe, a RLX Technologies wprowadziła na rynek kilka miesięcy temu ultragęste serwery oparte na tym procesorze.

Racemi to nazwa kolejnej firmy (nowicjusz na tym rynku), która chwali się tym, iż zamierza podjąć produkcję pierwszego ultragęstego serwera, który nie będzie zawierać dysku. Komputer Race5 Ultradense Server ma być oparty na procesorze Pentium III Tualatin. Serwer został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany właśnie na sierpniowym Intel Developer Forum. Racemi twierdzi, że Race5 Ultradense Server nadaje się idealnie do pozycjonowania stron, a w jednej standardowej szafie typu 42U można umieścić 200 takich serwerów. Tradycyjny cienki serwer zajmuje w szafie jedną półkę (1U). Firma RLX ma w swojej ofercie jednostkę serwerową System 324, a administrator może zainstalować w jednej szafie typu 42U 336 takich jednostek.

Ultra-gęsteserwery cieszą się tak dużym wzięciem nie tylko dlatego, że są małe i energooszczędne. Jeśli serwer ulegnie uszkodzeniu, wystarczy wyjąć jednostkę serwerową (jest pojedyncza karta pracująca w trybie "wymiany na gorąco") i w to same miejsce wstawić inną kartę. Cała operacja trwa kilkanaście sekund, a podczas niej nie trzeba wyłączać z eksploatacji pozostałych systemów zainstalowanych we wspólnym chassis.

Inną zaletą jednostek serwerowych jest to, że pozwalają one budować rozproszoną sieć ultracienkich serwerów. Chodzi o to, że sieć taka jest zawsze dostępna, ponieważ awaria jednego serwera nie ma większego wpływu na pracę całego systemu opartego na takiej topologii. Mając na uwadze największych producentów serwerów, tylko IBM ma w swojej ofercie ultragęste serwery, odsprzedając pod swoim znakiem firmowym systemy produkowane przez RLX. Compaq i Dell zapowiadają, że ich ultragęste serwery wejdą na rynek za kilka miesięcy (Compaq - koniec 2001 r.; Dell - 2002 r.).

Innym produktem, który cieszył się na forum dużym zainteresowaniem, był procesor Itanium. Bardzo ciekawy wykład dotyczący tego procesora miał profesor Alex Szalay (uniwersytet Johns Hopkins), który zamierza wykorzystać tę technologię do badań astronomicznych. Uniwersytet zdecydował się zamienić platformę Unixową Tru64 (serwery Compaqa oparte na procesorach Alpha) na platformę Windows XP (serwery Compaqa na procesorach Itanium). Szalay wymienił wiele korzyści płynących z przejścia na nową platformę. I tak w serwerze opartym na procesorze Alpha przepustowość magistrali obsługującej pamięć wynosi ok. 2 GB/s, a w przypadku serwera opartego na procesorze Itanium przepustowość ta jest cztery razy większa. Dla porównania, w typowym serwerze, opartym na 32-bitowym procesorze Pentium, wartość ta nie przekracza 600 MB/s.

"Opracowując mapę galatyki, składającą się ze 100 mln punktów, obliczenia trwają normalnie kilka miesięcy. Po przejściu na procesory Itanium będzie to można zrobić w kilka godzin", powiedział profesor Szalay.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200