Jednolity format fontów

Microsoft i Adobe wspólnie opracowują nowy format fontów - Open Type.

Microsoft i Adobe wspólnie opracowują nowy format fontów - Open Type.

Porozumienie między Corp. i Inc. dotyczące wspólnego opracowania jednolitego formatu czcionek Open Type, łączącego zestawy fontów True Type i Type 1, może oznaczać koniec tzw. wojen fontowych - równoległe istnienie na rynku różnych, niezgodnych ze sobą formatów. Hybrydowa technologia Open Type ma zostać wprowadzona do przyszłych wersji systemu Windows, a Adobe zastosuje ją w swoim , edytorach DTP i programach internetowych. Można oczekiwać, że nowy standard zostanie też zaakceptowany przez innych niezależnych producentów oprogramowania.

Microsoft i Adobe wymienią się licencjami na technologie True Type i Type 1, a specyfikacja Open Type zostanie udostępniona innym, niezależnym producentom oprogramowania. Microsoft planuje wprowadzenie nowego formatu fontów do pierwszej wersji Windows, która pojawi się po premierze Windows NT 4.0.

Open Type ma być zgodny ze standardami True Type i Type 1, a także stosować wykorzystywane w Internecie technologie kompresji, umożliwiając efektywne wyświetlanie wysokiej jakości znaków na stronach WWW. Microsoft i Adobe opracowały również propozycję standardowego mechanizmu pozwalającego na umieszczanie fontów nowego formatu w dokumentach HTML. Specyfikacja Open Type ma zostać przedstawiona organizacji World Wide Web Consortium do zatwierdzenia jako oficjalny standard dla Internetu.

Jak ujawnił Alex Saunders z Microsoft Desktop and Business Systems Division, współpraca Microsoft i Adobe trwa już od wielu miesięcy i specyfikacja Open Type ma już postać kompletnej architektury, której szczegóły zostaną wkrótce ujawnione.


TOP 200