Jednolite szukanie

Program BullsEye Pro usprawnia przeszukiwanie zawartości Internetu.

Program BullsEye Pro usprawnia przeszukiwanie zawartości Internetu.

Szukanie określonej informacji w Internecie czasem przypomina przysłowiowe poszukiwanie igły w stogu siana. Nie znana jest nawet dokładna liczba dostępnych na świecie stron WWW. Według ocen specjalistów, jest ich ponad 350 mln.

Przeszukiwanie takiego zbioru informacji jest zadaniem trudnym i standardowe serwisy wyszukiwawcze w Internecie (jak np. AltaVista czy Infoseek) na zadane pytanie na ogół udzielają dużej liczby odpowiedzi, trudnej do ogarnięcia przez użytkownika. Toteż skupia się on na tych, które znajdują się na początku prezentowanej listy stron WWW. Gdy nie ma tam potrzebnej informacji, użytkownik sięga po inny serwis, który być może poda inne wyniki. Problem w tym, że każdy z serwisów stosuje odrębną składnię zapytań. Na ogół użytkownikowi brakuje wiedzy o tym, jak sformułować złożone zapytanie (zawężające liczbę otrzymywanych odpowiedzi) w konkretnym systemie wyszukiwawczym - ogranicza się więc do podawania słów kluczowych.

Produkt firmy IntelliSeek jest nakładką unifikującą z pozycji użytkownika dostęp do różnych serwisów. Otrzymane wyniki są grupowane (po eliminacji duplikatów dowiązań). Redukcja liczby otrzymanych odpowiedzi w stosunku do standardowego serwisu wyszukiwawczego zwykle jest ponad 10-krotna. BullsEye Pro korzysta aż z 450 takich serwisów (!), agregując otrzymywane odpowiedzi.

Do programu dodano 11 agentów, które zajmują się wyszukiwaniem informacji w określonych obszarach tematycznych.

Ponadto w program wbudowano funkcje pozwalające na monitorowanie wskazanych stron WWW. Wszelkie zauważone przez program zmiany zostają zawarte w raporcie, które mogą być opublikowane w intranecie, przesłane pocztą elektroniczną, a także na PalmPilota. BullsEye Pro zawiera skromne wsparcie pracy grupowej, np. możliwość przesyłania sformułowanych zapytań z programu do innych użytkowników, tak aby sami mogli powtórzyć wyszukiwanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200