Jedna czwarta studentów wybiera kierunki ścisłe

W roku akademickim 2010/2011 kierunki ścisłe studiowało 24% wszystkich studentów w Polsce. Najczęściej były to kierunki inżynieryjno-techniczne, ale część studentów wybiera także te związane z architekturą i budownictwem oraz produkcją i przetwórstwem.

W rekrutacji na rok akademicki 2010/2011 wśród najbardziej obleganych kierunków ścisłych można wymienić informatykę, inżynierię środowiska, zarządzanie i inżynierię produkcji oraz mechanikę i budowę maszyn. Liczba osób ubiegających się o indeks na tych kierunkach przekroczyła w każdym przypadku 15 tys - podaje Sedlak & Sedlak. "Zainteresowanie Polaków kształceniem na kierunkach z grup nauka oraz technika, przemysł, budownictwo nie odbiega od średniej notowanej na Starym Kontynencie. Według metodologii Europejskiego Urzędu Statystycznego, w roku akademickim 2009/2010 tego typu kierunki ścisłe studiowało 20% studentów Unii Europejskiej. Polska uzyskała wtedy bardzo zbliżony rezultat" - czytamy w "Studia techniczne wciąż wybierają nieliczni". Mocno odstawaliśmy natomiast od krajów z czołówki zestawienia: Finlandii oraz Grecji, gdzie udział studentów kierunków ścisłych w ogólnej liczbie żaków wyniósł odpowiednio 32% oraz 31%. Szczególnie słabo wypadliśmy w porównaniach liczby osób kształcących się na kierunkach inżynieryjno-technicznych (np. automatyka i robotyka, biotechnologia, energetyka, mechanika i budowa maszyn). W Polsce takie osoby to zaledwie 7% studenckiej populacji. W Finlandii - 19%, Grecji, Niemczech, Słowenii - po 11%.

Zobacz również:

  • Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT
  • Meta miała trudny kwartał. Ograniczy zatrudnianie nowych pracowników
  • Cyfrowy dylemat każdej firmy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200