Jeden znaczący koszt chmury wielochmurowej

Cały czas, który programiści spędzają na poznawaniu tajników różnych chmur, to czas, którego nie mogą poświęcić na rozwiązywanie problemów biznesowych.

Jeden znaczący koszt chmury wielochmurowej

Aleksandar Pasaric /Pexels

Dyrektor generalny mógł ogłosić, że Wasza firma jest „całkowicie i jednogłośnie za” z dostawcą chmury X podczas ostatniego spotkania, ale nie daj się na to nabrać. Twoja organizacja jest nieodwracalnie multicloud. Skąd to wiem? Ponieważ każde przedsiębiorstwo, nawet średniej wielkości, jest wielochmurowe przez przypadek, jeśli nie przez projekt. Tak właśnie działa IT w przedsiębiorstwie i dlatego zasugerowałem, że nauka drugiej chmury, podobnie jak nauka drugiego języka, może być świetna dla Twojej kariery.

A jednak, wielochmurowość wiąże się z kosztami. W związku z tym, jak napisał niedawno Tim Bray, były dyrektor AWS, najlepszą strategią chmury jest to, co sprawia, że ludzie są najbardziej produktywni. Wskazówka: Może to równie dobrze obejmować standaryzację jak największej liczby usług u jednego dostawcy chmury. Ale to są tylko aspiracje.

Zobacz również:

  • Wyciek danych z API programistycznego Travis CI
  • Czy rolę dyrektora ds. IT trzeba zredefiniować po pandemii?

Multicloud przez przypadek

Dzisiaj korzystamy z usług w wielu chmurach. Dyrektor ds. informatyki może tak nie myśleć, ale wraz z rozpowszechnieniem się otwartego oprogramowania w ostatnich latach, dyrektor ds. informatyki nie jest w najlepszej pozycji, aby wiedzieć wszystko, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Programiści, zmuszeni do dostarczania aplikacji i infrastruktury w coraz szybszym tempie, będą używać wszystkiego, co najbardziej przyczynia się do osiągnięcia tego celu.

Czasami będzie to oznaczało BigQuery od Google. Lambda z AWS. Azure Kubernetes Service od Microsoftu. Dowolną liczbę różnych usług z tych lub innych chmur, ponieważ nawet najbardziej podstawowe funkcje, takie jak obliczenia i pamięć masowa, różnią się dramatycznie między chmurami, a Twoi programiści będą mieli znajomość (i preferencje) dla jednego nad drugim.

Tak więc, tak, jesteś multicloud, czy chcesz czy nie. Pytanie brzmi, czy powinieneś.

Optymalizacja dla ludzi

Często zapominanym truizmem w IT jest to, że to ludzie, a nie sprzęt czy oprogramowanie, są najdroższym (i najcenniejszym) zasobem w organizacji. W 2008 roku Jeff Atwood, założyciel Discourse i Stack Exchange, zwrócił uwagę na ten fakt: „Nawet najbardziej elementarna matematyka powie ci, że potrzeba ogromnych nakładów na sprzęt, aby zrównać roczne koszty nawet skromnego, pięcioosobowego zespołu programistów”. Jak mówi w inny sposób: „Sprzęt jest tani - a programiści są drodzy”. To samo jest prawdą w przypadku oprogramowania.

Nie chodzi jednak tylko o pensje zaangażowanych ludzi. Do myśli Atwooda dodałbym jeszcze jedno zdanie: „Sprzęt (lub oprogramowanie) jest towarem - ludzie są cenni”. Ludzie mogą w sposób przemyślany wymyślić, jak zoptymalizować oprogramowanie lub przedłużyć żywotność sprzętu. Ludzie wprowadzają innowacje w sposób, w jaki nie robi tego sprzęt i oprogramowanie.

To prowadzi nas z powrotem do argumentu Braya.

Tak, firmy mogą zdecydować się na korzystanie z chmury lub skończyć tam pomimo najlepszych intencji. Mimo to, jak podkreśla, opłaca się „pójść na całość na platformie chmury publicznej i korzystać z narzędzi serverless na najwyższym poziomie, jak to tylko możliwe”, ponieważ „za każdym razem, gdy zmniejszasz ilość pracy związanej z liczbą instancji, rozmiarami pod, przestrzenią tabel, deskryptorami plików i poziomami poprawek, właśnie zwiększyłeś proporcję swoich ciężko zdobytych wygranych rekrutacji, które idą na dostarczanie krytycznych dla biznesu, widocznych dla klienta funkcji”.

Innymi słowy, im mniej czasu programiści muszą poświęcać na zgłębianie tajników różnych chmur, tym więcej czasu mogą poświęcić na wprowadzanie innowacji w imieniu klientów.

Wadą próbowania architektonicznej drogi wyjścia z zamknięcia jest utrata całego czasu, który w przeciwnym razie mógłby być poświęcony na budowanie. Bray zauważa: „Jeśli pójdziesz na całość, osiągniesz bardzo duże korzyści”, takie jak niesamowita skala, odporność i inne. Oczywiście, „możesz zdecydować, że nie jesteś gotowy na te wszystkie zastrzeżone interfejsy API”, kontynuuje, „ale wtedy będziesz musiał zatrudnić więcej osób, nie będziesz w stanie dostarczać rozwiązań tak szybko i (prawdopodobnie) wydasz więcej pieniędzy”.

Wszystko to nie ma na celu zawyrokować, że multicloud jest złe dla Twojego przedsiębiorstwa. Jest to raczej sugestia, że właściwa strategia zawsze będzie polegała na optymalizacji pod kątem produktywności ludzi, których masz na etacie lub chcesz zatrudnić.

Źródło: InfoWorld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200