Jeden ze stu najmocniejszych superkomputerów na świecie działa Politechnice Gdańskiej

Superkomputer Kraken należy do Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechniki Gdańskiej. Powstał dzięki 90 mln zł z Funduszy Europejskich. Będzie go można zobaczyć 11 i 12 maja z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Fot. Bartosz Bańka/PG

Centrum Kompetencji STOS to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Tworzy warunki do realizacji projektów badawczych dla pomorskiej społeczności akademickiej, ma wspierać firmy i otoczenie społeczno-gospodarcze uczelni przy realizacji dużych przedsięwzięć biznesowych. Będzie wykorzystywane także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki.

Budynek CK STOS PG to 13 tys. m kw. inteligentnej powierzchni, na których mieszczą się zarówno wspomniane serwerownie, jak i przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów. “Bunkier” z serwerowniami spełnia przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa - sprzęt i dane są chronione przed ogniem, wodą, czy nawet polem elektromagnetycznym.

To w STOS jest umiejscowiony superkomputer Kraken (nazwa Kraken została wyłoniona w plebiscycie: kraken to tajemnicze, mityczne stworzenie morskie) o mocy obliczeniowej to 13,6 petaflopsów. Moce obliczeniowe Krakena umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmujących się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką. „Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii i rozwiązań służących społeczeństwu, zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach”, mówi prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK PG i pomysłodawca budowy kompleksu.

Superkomputer ukryto pod ziemią, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu i skraju kampusu uczelni. Łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni i może działać zarówno pojedynczo, jak również jako zespół kilku osobnych superkomputerów. Nad jego mocą czuwać będą badacze Politechniki Gdańskiej oraz zespół Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, który w nowo otwartym centrum informatycznym Gdańska znalazł swoją nową siedzibę.

Budynek STOS kosztował ok. 156 mln zł, z czego 90,1 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do tego doliczyć trzeba jednak również środki, za które uczelnia wyposażyła obiekt, a przede wszystkim stworzyła Krakena. Całkowity koszt inwestycji sięgnie zatem nawet ok. 250 mln zł. Dotację unijną pozyskano dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (11-12 maja) będzie można zajrzeć w głąb nowoczesnego data center. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią superkomputerów w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, szczegółami dotyczącymi budowy i realizacji projektu CK STOS oraz ciekawostkami i aspektami technicznymi wpływającymi na unikatowość serwerowni na skalę europejską. Jednocześnie goście będą mieli niepowtarzalną okazję wejścia na poziom serwerowni, gdzie zobaczą jak wyglądają wybrane komory serwerowni, w których znajdują się już pierwsze klastry obliczeniowe w tym superkomputer Kraken.

Źródło: PAP, Politechnika Gdańska

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200