Jeden za wszystkich

AMD uzyskał wsparcie Microsoftu dla architektury x86-64. Firma zrezygnuje z wytwarzania procesorów 32-bitowych.

AMD uzyskał wsparcie Microsoftu dla architektury x86-64. Firma zrezygnuje z wytwarzania procesorów 32-bitowych.

Jeden za wszystkich

Konkurencyjne układy AMD i Intela

Microsoft opracowuje 64-bitową wersję systemu Windows, zoptymalizowanego do współpracy z komputerami, wykorzystującymi nową generację 64-bitowych procesorów AMD, znanych dotąd pod roboczą nazwą Hammer. Ostatnio AMD ujawnił, że wersje tych układów dla serwerów i stacji roboczych będą się nazywać Opteron. Nie zmieni się nazwa procesorów dla stacji roboczych i notebooków - Athlon.

Ręka rękę myje

Na razie brak szczegółowych informacji o warunkach współpracy z Microsoftem. Nie wiadomo m.in. jakie wersje systemu Windows koncern z Redmond zamierza przystosować do obsługi układów AMD. Niewykluczone że ściślejsza współpraca obu firm ma związek z procesem antymonopolowym, toczącym się przeciwko Microsoftowi. Pod koniec kwietnia br. Jerry Sanders, prezes AMD, zeznawał przed sądem na korzyść producenta Windows. Prawnicy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości sugerują, że Jerry Sanders zgodził się na to w zamian za wsparcie przez Microsoft procesora Hammer.

Decyzja koncernu z Redmond ma duże znaczenie dla AMD. Stanowi bowiem istotny warunek konkurencji z Intelem na rynku serwerów pracujących pod kontrolą Windows. Nie jest to jednak warunek wystarczający. AMD musi zdobyć jeszcze wsparcie ze strony producentów serwerów, którzy dotychczas nie stosowali wydajnych układów Athlon w swoich komputerach. Wysiłki AMD muszą zostać wsparte także przez firmy programistyczne, takie jak Oracle czy SAP, które nie oferują wersji swoich systemów zoptymalizowanych do współpracy z układami AMD.

Pierwsze prototypy

Według zapowiedzi przedstawicieli AMD, procesory Opteron pojawią się na rynku w I połowie 2003 r., a wersje Athlon (Hammer) dla PC jeszcze w IV kw. 2002 r. Jednocześnie ma być dostępna seria chipsetów AMD-8000, przeznaczona do współpracy z procesorami Hammer. Nowe zestawy układów będą wykorzystywać technologię HyperTransport - system I/O o maksymalnej wydajności do 12 GB/s, a więc 12-krotnie większej od PCI-X.

AMD planuje w ciągu kilku lat implementację 64-bitowej architektury x86-64 we wszystkich swoich procesorach. Do końca tego roku firma zrezygnuje z wytwarzania 32-bitowych układów Duron. Intel, największy konkurent AMD, nadal będzie rozwijał dwie serie układów - 32-bitowe Pentium 4/Xeon i 64-bitowe procesory Itanium/McKinley.


TOP 200