Javny terminal

Wyse rezygnuje z produkcji komputerów NC na rzecz terminali z Javą.

Wyse rezygnuje z produkcji komputerów NC na rzecz terminali z Javą.

Firma Wyse Technology - znana z produkcji różnego rodzaju terminali - zmieniła plany i zapowiedziała wprowadzenie na rynek urządzenia o kodowej nazwie „Java network terminal”, zamiast komputera sieciowego Winterm 4000. Przedstawiciele firmy argumentują, że decyzję tę podjęli, nie widząc perspektyw dla standardowych komputerów NC.

Winterm 4010, bo tak ostatecznie ma nazywać się urządzenie, w całości będzie korzystać z kodu napisanego w języku Java. Jednak w przeciwieństwie do idei komputera sieciowego, aplikacje nie będą ściągane z serwera i wykonywane lokalnie, lecz mają pracować na serwerze, a mały program w Javie, pracujący na terminalu, będzie odpowiedzialny jedynie za poprawne wyświetlanie informacji na ekranie oraz przekazywanie danych z klawiatury i myszki do serwera.

Winterm 4010 - pierwszy terminal wyposażony w maszynę wirtualną Javy - wymaga mniej pamięci niż komputery sieciowe (aplikacje bowiem pracują na serwerze), a jednocześnie może współpracować z większą liczbą serwerów (zarówno Unix, jak i Windows NT) niż komputery NC. Co więcej, dzięki dodatkowemu opcjonalnemu oprogramowaniu będzie możliwe uruchamianie za jego pośrednictwem aplikacji Windows, pracujących na serwerach NT.

W przeciwieństwie do komputerów sieciowych, Winterm 4010 podczas uruchamiania będzie ładować system nie z serwera sieciowego, lecz wbudowanej pamięci ROM. Przedstawiciele firmy twierdzą bowiem, że każdorazowe ściąganie systemu z serwera przy uruchamianiu urządzenia wytwarzałoby zbyt duży ruch w sieci i powodowałoby zbędne opóźnienia.

Nowe urządzenie firmy Wyse ma być sprzedawane w dwóch konfiguracjach: z 8 i 16 MB RAM. Wykorzystywać będzie procesor StrongARM firmy Digital i ma kosztować mniej niż 1000 USD.


TOP 200