JavaPC zamiast NC

Oprogramowanie JavaPC przekształca przestarzałe PC w stacje chudego klienta przeznaczone do uruchamiania aplikacji napisanych w Javie.

Oprogramowanie JavaPC przekształca przestarzałe PC w stacje chudego klienta przeznaczone do uruchamiania aplikacji napisanych w Javie.

Jeszcze przed dwoma laty wydawało się, że tanie komputery sieciowe NC opanują sieci korporacyjne. Główną ich zaletą był mały koszt użytkowania oraz możliwość centralnego administrowania aplikacjami, danymi i plikami użytkowników. Jednak dość szybko okazało się, że koszt produkowanych w niewielkiej liczbie NC nie odbiega od wciąż malejących kosztów standardowych PC, zaś liczba aplikacji dostępnych na NC jest niewielka.

NC nie sprawdziły się, a użytkownicy aplikacji napisanych w Javie muszą posługiwać się standardowymi PC z Windows i przeglądarką WWW, wykorzystując tylko niewielką część mocy obliczeniowej systemu. Nie ma również możliwości centralnego zarządzania systemem, przechowywania aplikacji, plików i danych w sieci.

Sun JavaPC zamiast NC

Sun Microsystems opracował pakiet programowy JavaPC, zapewniający możliwość przekształcenia dawnych PC w komputer sieciowy, przeznaczony do uruchamiania aplikacji Java. Pakiet JavaPC zapewnia również scentralizowane administrowanie systemem oraz przechowywanie plików i danych na serwerze sieciowym.

JavaPC jest kierowany do tych producentów sprzętu i integratorów systemów, którzy projektują i realizują specjalizowane systemy informatyczne do prowadzenia działalności transakcyjnej, wprowadzania zamówień, obsługi bankomatów oraz osadzania dedykowanych aplikacji, takich jak obsługa centrum telefonicznego dla klientów (call center) lub obsługa produkcji przez aplikacje typu ERP.

DOS u podłoża

Pakiet JavaPC funkcjonuje tylko na komputerach PC wyposażonych w ostatnie wersje DOS Microsoftu, IBM lub Caldera (DR DOS). Nie działa natomiast w okienkach DOS w Windows 95/98. JavaPC korzysta z istniejących sterowników kart sieciowych Ethernet, kart wideo, CD-ROM i innych urządzeń peryferyjnych PC. Pozwala również na korzystanie z rezydentnych programów (Terminate and Stay Resident - TSR) do obsługi innych urządzeń (lokalna wersja klawiatury, mysz).

JavaPC wgrywa - powyżej tej warstwy programów sterujących i rezydentnych DOS - obsługę protokołu komunikacyjnego TCP/IP, wirtualną maszynę Java z jej klasami do obsługi najważniejszych funkcji sys temu oraz dodatkowe moduły do uruchamiania aplikacji Java i współpracy z centralnym pakietem zarządzania systemem.

Wymagania sprzętowe JavaPC są dość wysokie: procesor 486DX2 66 MHz (lub lepszy), co najmniej 10 MB RAM (nie licząc pamięci do uruchomienia aplikacji użytkowej) oraz 10 MB wolnej przestrzeni na dysku.

Aplikacje dla JavaPC

System JavaPC pozwala na uruchamianie aplikacji zgodnych z JDK 1.1.4. Dalsze wersje JDK będą integrowane z pakietem w późniejszym terminie. Ponieważ większość istniejących aplikacji Java jest zgodna z JDK 1.02 lub 1.1, wszystkie mogą działać na komputerze z JavaPC.

Ponadto można korzystać z systemów okienkowych GraphOn GO-Joe, przeznaczonego do uruchamiania aplikacji unixowych, i Citrix ICA Java Edition do zdalnego uruchamiania 32-bitowych aplikacji Windows. Dostępne są również emulatory popularnych terminali.

JavaPC może działać w konfiguracji sieciowej, gdy aplikacje, pliki użytkownika oraz dane przechowuje się na sieciowym serwerze plików lub HTTP oraz - dla zastosowań mobilnych - w konfiguracji samodzielnej. Wtedy zapewnia pełny dostęp do lokalnego systemu plików, uruchamianie aplikacji i przechowywanie danych na dysku lokalnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200