Java w planach Intela

Prawie wszyscy producenci sprzętu i oprogramowania określili swoje strategie zarabiania na Javie.

Prawie wszyscy producenci sprzętu i oprogramowania określili swoje strategie zarabiania na Javie.

Do niedawna największe firmy informatyczne wstrzymywały się z opiniami na temat celowości dołączenia do zwolenników języka Java. Jednakże w tym roku prawie wszyscy uznali, że na Javie da się zarobić duże pieniądze i sformułowali strategiczne założenia rozwoju lub wykorzystania możliwości, jakie oferuje Java. Uczynił to IBM i Microsoft (choć ta strategia bardzo nie podoba się Sun Microsystems). Nawet do niedawna niechętny Javie Hewlett-Packard zdecydował, że w celu wbudowania we własne produkty sprzętowe stworzy oryginalną wersję maszyny wirtualnej Java.

Jedynie Intel nie brał udziału w dyskusjach na temat Javy. Jednakże doświadczenie wielu użytkowników aplikacji w Javie, pokazujące, że najlepiej działają one na komputerach z sunowskim procesorem SPARC, skłoniły Intela do zainwestowania w wiele nowych przedsięwzięć i firm. Ma to na celu zyskanie pewności, że nowe produkty dla platformy Java będą równie dobrze działać na procesorach Intela. Pozwoli to firmie nie wypaść z rynku procesorów dla nowej technologii, gdy uzyska powszechną akceptację.

Intel podpisał porozumienie o współpracy i zainwestował spore pieniądze, m.in. w firmy WebLogic (producent napisanych w Javie serwerów aplikacji Tengah), SuperCede (narzędzi do opracowania aplikacji w Javie), Tower Technology (najbardziej wydajnej maszyny wirtualnej Java). Ocenia się, że inwestycje Intela w nowo powstające firmy technologicznie powiązane z Javą wynoszą ponad 500 mln USD.

Zainteresowanie Intela Javą nie kończy się na inwestowaniu pieniędzy w firmy programistyczne. Intel wspomaga firmę WebLogic w dostosowaniu serwera aplikacji Tengah do 64-bitowej architektury Merceda. Podczas gdy szeroko anonsuje się współpracę Suna i IBM w zakresie opracowania systemu operacyjnego JavaOS for Business, mało kto wie, że IBM i Intel intensywnie pracują nad tym samym systemem optymalizowanym dla Merceda.

Warto współpracować z Intelem

Informacja o współpracy Intela z IBM w opracowaniu JavaOS for Business ilustruje kilka aspektów strategii Intela w odniesieniu do Javy.

Aspekt najbardziej oczywisty jest taki, że pomaga to Intelowi osadzić się na rynku sprzętu komputerów sieciowych. Wprawdzie IBM wolałby zapewne sprzedawać swoje komputery sieciowe wyłącznie z procesorem PowerPC, ale zamierza również oferować wersję z procesorami Intela.

Podobnie postępuje Intel w przypadku firm, które tworzą oprogramowanie w Javie: program, który pozwoli sprzedać więcej serwerów z procesorami Intela jest godny wspierania finansowego i intelektualnego. Stąd poszukiwanie partnerów software'owych.

Przyciąganie ma charakter wzajemny: dobrze jest mieć Intela jako partnera do opracowywania nowego oprogramowania w Javie. Firma ma bowiem opanowane do perfekcji dwie dziedziny: znajomość architektury swoich procesorów i technologii kompilatorów. Są to elementy szczególnie ważne w Javie, której główną wadą jest mała szybkość wykonywania programów przez maszynę wirtualną. Wprawdzie Sun twierdzi, że za pomocą nowej technologii maszyny wirtualnej HotSpot można osiągnąć szybkość nie gorszą niż w programach kompilowanych, ale na razie nie udaje mu się dostarczyć tego rozwiązania.

Znaczne przyspieszenie maszyny wirtualnej Java można uzyskać przez inteligentne wykorzystanie właściwości konkretnego procesora. Współczesne procesory mają wbudowane na tyle skomplikowane możliwości zapełniania "rury" instrukcjami i równoległego ich realizowania przez wiele jednostek wykonawczych, że tylko dogłębna znajomość realiów konstrukcyjnych procesora pozwoli je optymalnie wykorzystać. A jest to szczególnie ważne przy opracowywaniu maszyny wirtualnej Java. A kto zna lepiej architekturę procesorów Intela, jak jego pracownicy?

Firma taka jak Intel nie mogłaby skutecznie konkurować na rynku, gdyby nie miała kompilatorów najwyższego lotu. Ta wiedza przyda się też przy opracowaniu maszyny wirtualnej Java.


TOP 200