Java w planach Intela

Intel i Novell

Intel współpracuje również ściśle z Novellem nad maszyną wirtualną nowej generacji NetFire, przeznaczoną dla systemu Novell NetWare. Informacja ta jest o tyle ważna, że Novell ma już własną maszynę wirtualną, dostarczaną razem z nową wersją sieciowego systemu NetWare 5.0, który jest dostępny od kilku tygodni. Jest to najwydajniejsza implementacja maszyny wirtualnej Java na procesory Intela.

Solidne wspieranie Javy w systemie NetWare jest o tyle ważne, że Novell intensywnie pracuje nad przekształceniem swojego sieciowego systemu operacyjnego NetWare w kompletny system operacyjny do obsługi serwerów i sieci. Oznacza to głównie większą liczbę usług, oprócz standardowych usług drukowania i podawania plików. W ramach tego programu Novell wraz z systemem NetWare dostarcza bazę danych Oracle8 i serwer sieci Web Netscape. Aby umożliwić opracowanie aplikacji w Javie, działających na serwerze, musi dostarczyć wydajną maszynę wirtualną Java. Stąd potrzeba ścisłej współpracy z Intelem.

Współpraca z Intelem pozwoli również Novellowi zoptymalizować system NetWare dla procesora Merced.

Sprzętowa maszyna wirtualna?

Pojawiły się nie potwierdzone informacje (nie ma dymu bez ognia?), że Intel pracuje nad sprzętową realizacją maszyny wirtualnej Java w nowych wersjach procesorów z rodziny Pentium.

W przemyśle informatycznym zaistniał podobny precedens w postaci tzw. p-codu. Interpreter p-codu to rozwiązanie, które pojawiło się ok. 20 lat temu w UCSD Pascalu (opracowanym na University of California, San Diego - stąd nazwa). Polega ono na wstępnym przekształceniu kodu języka wysokiego poziomu na kod pośredni (p-code), który jest wykonywany przez prosty, a zatem szybki interpreter języka. Jest to pierwowzór maszyny wirtualnej Java.

Pojawiła się nawet próba zbudowania sprzętowego interpretera p-codu, ale za pomysłem nie nadążała technologia: układy scalone w owym czasie miały nieco ponad 100 tys. tranzystorów (i286 miał 130 tys.). Nie bardzo było więc w nich miejsce na dodatkowe funkcje. Obecnie procesor tej samej rodziny ma dziesiątki milionów tranzystorów. Nie ma więc problemów z dodatkowymi funkcjami.

Nadążać za tendencjami

W nowych rozwiązaniach informatycznych widać tendencję przenoszenia większości aplikacji na serwery. Wymaga to coraz większej mocy obliczeniowej serwerów, łatwej i liniowej skalowalności, dostępności sprzętu o architekturze SMP, MPP i rozwiązań pośrednich (NUMA). W zasadzie tylko jeden producent - Sun - oferuje całe rodziny zgodnych między sobą serwerów o prawie nieograniczonej skalowalności. Jeżeli tendencja ta utrzyma się, również inni producenci będą musieli za nią nadążać.

Intel opanował rynek procesorów dla komputerów na biurko i osiąga niezłe wyniki w zakresie stacji roboczych do rozwiązań technicznych (Intergraph), ale nadal serwery z procesorami Intela nie dorównują wydajności serwerom Suna.

Merced może zmienić tę sytuację na korzyść Intela. Jeżeli Intel dostarczy wraz z nim konkurencyjne rozwiązania w Javie, zacznie skutecznie konkurować z Sunem.


TOP 200