Java w biurze Corela

Corel zapowiada na koniec tego roku premiery aplikacji biurowych napisanych w języku Java.

Corel zapowiada na koniec tego roku premiery aplikacji biurowych napisanych w języku Java.

Corel chce być pierwszym dużym producentem oprogramowania, który wprowadzi na rynek zintegrowany pakiet aplikacji biurowych oparty na języku Java licencjonowanym od Sun Microsystems. Na odbywającej się w ubiegłym tygodniu konferencji JavaOne, Corel zademonstrował napisane w Javie prototypy aplikacji Quattro Pro, WordPerfect i Corel Presentations. Dzięki tym aplikacjom biurowym Corela, umożliwiającym uruchomienie na dowolnej platformie obsługującej Javę, będzie można tworzyć dokumenty, które podczas oglądania za pomocą przeglądarek WWW zachowają oryginalny format (taki sam, jak nadany w aplikacji).

Zestaw oprogramowania napisanego w Javie ma być dostępny na rynku jeszcze przed końcem br. Wcześniej jednak na rynku ukaże się Corel Barista. Zapowiadane na lipiec br. nowe narzędzie do tworzenia publikacji pozwoli użytkownikom WordPerfect 7 oraz Ventura 7 budować dokumenty w Javie, które będą zachowywały identyczny format podczas przeglądania za pomocą zgodnych z Javą przeglądarek WWW, np. Netscape Navigator 2.01.

Słowo znowu doskonałe

Na początku czerwca br. Corel wprowadził do sprzedaży 32-bitową, "internetową" wersję zintegrowanego zestawu aplikacji biurkowych Corel WordPerfect Suite 7 dla Windows 95. Na pakiet składać się mają 32-bitowe wersje WordPerfecta, Quattro Pro, Presentations, CorelFlow, narzędzie do tworzenia publikacji elektronicznych Envoy

przeglądarka WWW Netscape Navigator 2.0, osobisty menedżer Sidekick produkcji Starfish Software oraz Dashboard służący do szybkiego uruchamiania aplikacji (podobny do paska skrótów MS Office). Internetowe funkcje pakietu to głównie możliwość publikacji HTML. Każda aplikacja jest wyposażona w narzędzie do tworzenia dokumentów HTML. W Quattro Pro będzie można korzystać z połączeń komórek arkusza kalkulacyjnego z adresami URL, tak by importowanie oraz uaktualnianie danych odbywało się dynamicznie.

Jak informują przedstawiciele Corela, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, firma na razie nie podjęła decyzji, dotyczących polonizacji zestawu. "Obecnie pracujemy nad 16-bitową wersją WordPerfecta 6.1" - twierdzi Izabela Borczyński, odpowiedzialna w kanadyjskiej firmie za polski rynek. Corel zapowiada nawiązanie porozumień OEM z producentami komputerów PC.

Biuro konkurencji

Ostatecznie w lipcu br. pojawi się polska, 32-bitowa wersja SmartSuite 96 Lotusa. "Spolonizowane będą wszystkie aplikacje wchodzące w skład zestawu" - mówi Michał Bajer z Lotus Development Polska.

Według przedstawicieli Lotus Development, firma na razie zastanawia się nad możliwościami wykorzystania Javy w aplikacjach biurowych.

Microsoft, który już w grudniu ub.r. licencjonował Javę od Suna, dotychczas nie ujawnił swoich planów dotyczących wykorzystania języka we własnym oprogramowaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200