Java - szybsza i bezpieczniejsza

Firma Via Technologies przygotowała aplikację o nazwie Java Cryptography Service Provider, czyli pracujący w tle program wykorzystujący funkcje bezpieczeństwa wbudowane w niektóre procesory firmy do poprawy zabezpieczeń internetowych i lokalnych aplikacji pracujących w środowisku Java Runtime. Można też już pobrać nową wersję pakietu narzędzi VelocityTools 1.2 firmy Jakarta Velocity, w którym do tworzenia systemu szablonów Velocity Java zastosowano pewne rozwiązania open source.

Java - szybsza i bezpieczniejsza
Via JCP korzysta z funkcji procesorów VIA C7-M i VIA C7, przekazując sprzętowemu mechanizmowi tych układów (Via PadLock Security) obliczenia związane z kodowaniem AES i generowaniem liczb pseudolosowych. Dzięki temu, aplikacje Java korzystające z mechanizmów zabezpieczających mogą, wedle zapowiedzi Via, zanotować nawet 90-krotne przyspieszenie, co będzie mieć znaczący wpływ na zwiększenie ochrony informacji w czasie rzeczywistym, przy niewielkim obciążeniu procesora. Procesy związane z działaniem Java Cryptography Architecture odbywają się w tle. Jak zapewnia producent, stosowanie JCP nie wymaga ani żadnych modyfikacji w systemie ani też interakcji ze strony użytkownika.

Przypomnijmy, że wspomniany już mechanizm Via PadLock Security wyposażony jest w kwantowy generator liczb pseudolosowych (bazuje on na nieprzewidywalności interakcji cząsteczek na poziomie subatomowym do generowania statystycznie nieprzewidywalnych liczb w czasie rzeczywistym). Utrudnia to cyberprzestępcom korzystanie ze statystycznej przewidywalności większości programowych generatorów liczb pseudolosowych podczas prób łamania prywatnych bądź publicznych kluczy szyfrujących. Funkcja Via Padlock dostępna jest także w procesorach Eden i C3 (opartych na rdzeniu 'Nehemiah') C5P, a Via PadLock RNG - w rdzeniu 'Nehemiah' C5XL.

Zobacz również:

  • 10 najgorętszych języków programowania 2022

Użytkownicy komputerów PC pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows i Linux, a opartych na procesorach Via, mogą bezpłatnie pobrać program ze strony producenta.

Więcej informacji: Via Technologies.

VelocityTools

Velocity, jak każdy system szablonów, oddziela warstwę obróbki danych (kod Javy) od warstwy ich prezencji (wizualizacja strony w przeglądarce). Velocity umożliwia wykorzystanie języka opisu szablonów do odniesień do obiektów stworzonych w Javie, może także posłużyć do tworzenia dokumentów SQL, PostScript i XML z szablonów. W porównaniu z wersją 1.1, edycja 1.2 VelocityTools wyposażona została w mechanizm konfiguracji parametrów narzędzi oraz kilka nowych narzędzi (m.in. odpowiedzialnych za sortowanie list czy transparentną pracę z listami i tablicami).

Więcej informacji oraz pliki do pobrania:

Apache Jakarta Project

VelocityTools 1.2

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200