Java: polityka i technika

Hewlett-Packard i Microsoft planują szeroką współpracę przy tworzeniu i promocji rozwiązań programistycznych.

Hewlett-Packard i Microsoft planują szeroką współpracę przy tworzeniu i promocji rozwiązań programistycznych.

Hewlett-Packard miałby poprzeć starania Microsoftu, zmierzające do uznania przez International Organization for Standarization (ISO) języka programowania C# i platformy .NET za standardy przemysłowe. W zamian Microsoft udzieliłby wsparcia dwóm strategicznym technologiom HP - środowisku programistycznemu e-Speak i technologii Chai do tworzenia i zarządzania aplikacjami wbudowanymi w urządzenia powszechnego użytku. Jeden z amerykańskich komentatorów ocenił porozumienie jako "polityczne rozwiązanie problemu technicznego", wskazując jednoznacznie, że umowa jest skierowana przeciwko Sun Microsystems.

W oficjalnych wystąpieniach przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że chcieliby włączyć do swoich strategicznych produktów, ale nie czynią tego ze względu na toczące się spory sądowe z Sunem. Koalicja Microsoft - HP miałaby więc zaoferować alternatywę dla "Javy Suna". Obie firmy wielokrotnie okazywały niezadowolenie z faktu, że Sun kontroluje rozwój tej platformy. Obie weszły w konflikt z Sunem, u którego podstaw leżały samodzielnie lub, jak niektórzy twierdzą, samowolne modyfikacje Javy.

Konflikt interesów

Jasne jest, że Microsoft nie może ignorować Javy, niezależnie od prób forsowania własnych standardów. Firma z Redmond poszukiwała sposobu, jak uniknąć "pośrednictwa" Suna. Dlatego też podstawowym elementem porozumienia z HP będzie włączenie do platformy .NET opartej na Javie technologii Chai. To umożliwi rozwiązaniom Microsoftu obsługę aplikacji napisanych w Javie, a przeznaczonych dla innych systemów niż Windows.

HP zależy z kolei na wsparciu dla e-Speak, technologii promowanej jako platforma współpracy "inteligentnych" aplikacji internetowych, nazywanych usługami sieciowymi (e-services). E-Speak nie jest jednak jedynym tego typu rozwiązaniem. Konkurencyjną propozycję - UDDI - niedawno przedstawiły IBM, Ariba i Microsoft. Porozumienie z HP stawia Microsoft w niezręcznej sytuacji wobec partnerów, z którymi współtworzył UDDI. Ponadto głównym sprzymierzeńcem HP w promocji e-Speak był dotąd Oracle, obok Suna, największy antagonista Microsoftu. Nie wiadomo jak firmy rozwiążą ten konflikt interesów.

Przyszłość kodowana

HP coraz więcej uwagi poświęca oprogramowaniu. Świadczy o tym chociażby niedawne przejęcie Bluestone Software, producenta serwerów aplikacyjnych. W ub.r. HP zainwestował w BEA Systems. Podczas targów Comdex prezes HP poinformowała o porozumie-niu z Nokią. Fińska firma telekomunikacyjna wykorzysta w telefonach komórkowych oprogramowanie HP do komunikacji z innymi urządzeniami, m.in. drukarkami. Alians z Microsoftem może zainteresować rozwiązaniami HP programistów związanych z platformą Windows.


TOP 200