Java i Web services na konferencji JavaOne

Podczas planowanej w czerwcu konferencji JavaOne, Sun Microsystems ma skupić się na Javie, jako technologii przetwarzania sieciowego, dla której kluczowym jest kolejne, główne wydanie J2EE i firmowe oprogramowanie sieciowe JINI.

Firma zapowiedziała także, że opóźniona Enterprise Edition Sun ONE Application Server 7.0, ma pojawić się jesienią.

Mark Bauhaus, wiceprezydent do spraw Web services, zapowiedział, że podczas konferencji (10-13 czerwca) firma skupi się na Javie i Web services, jako elementach nierozłącznych.

Zobacz również:

  • Najpopularniejszą dystrybucją Javy jest Oracle
  • Wybrano język programowania 2021 roku

Podczas konferencji Sun ogłosi nową rundę testów beta J2EE 1.4 (Java 2 Enterprise Edition) - kolejnego wydania tej platformy, które ma skupiać się wokół wsparcia Web services. J2EE 1.4 ma obsługiwać WS-I (Web Services Interoperability) Basic Profile określające ramy implementacyjne Web services. Basic Profile są nadal w fazie projektowej i dlatego data wydania J2EE nie została jeszcze określona.

Sun stawia swój ONE Application Server na pozycji dużej platformy dla Web services. Na rynku serwerów aplikacyjnych Javy firma konkuruje z takimi graczami, jak IBM i BEA Systems.

Kluczowym dla platformy Web services Suna jest Project Orion, odgrywający pierwszoplanową rolę w produktach infrastruktury, takich jak Sun ONE Web Server, Application Server i produkty zarządzania serwera. Project Orion ma pojawić się na jesieni.

Sun ONE Application Server 7.0 Enterprise Edition, zaplanowany na jesień, uzupełniono m.in. o takie mechanizmy, jak łatwiejsze obchodzenie uszkodzeń. Edycja ta przeznaczona jest dla aplikacji mission-critical.

Według przedstawicieli Suna, wersja 7.0 serwera aplikacyjnego jest o 50% szybsza w wykonywaniu operacji SOAP Web services niż jej rywal - serwer aplikacyjny IBM Web Sphere. Następca tego serwera - wersja 8.0 - ma być zgodna z J2EE 1.4.

Podczas konferencji Sun zamierza też zaprezentować technologię Jini 2, która jest dzisiaj dostępna w wersji beta i wykazuje się większą wydajnością, bezpieczeństwem, łatwością użycia oraz bogatszym zestawem narzędzi dla projektantów. Wersja ta ma pojawić się jeszcze w czerwcu, prawdopodobnie podczas konferencji JavaOne.

Jini został udostępniona w 1999 r., jako technologia pozwalająca na komunikowanie się różnorodnych urządzeń programowanych przez Internet. Jednak takie zastosowanie tej technologii "nie wypaliło". Teraz firma lansuje tę technologię, jako nadająca się do systemów wykrywania urządzeń w sieci. Według Bauhausa jest ona używana w aplikacjach, takich jak zarządzanie serwerami blade w rozwiązaniach Della i w komunikacji opartej na Web services - pomiędzy Web services i medycznymi systemami obrazowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200