Java do mediów

Strumieniowe dane audio i wideo można odbierać za pośrednictwem apletów Javy.

Strumieniowe dane audio i wideo można odbierać za pośrednictwem apletów Javy.

Programy Emblaze.Audio i Emblaze.Video i dołączone do nich aplety Javy potrafią interpretować skompresowane przekazy sygnałów audio i wideo.

Różne multimedialne pliki, które można dołączać do stron WWW, zazwyczaj wymagają od użytkownika, by dysponował odpowiednim rozszerzeniem do przeglądarki WWW . To osobny program, który trzeba zainstalować, integrując go z przeglądarką. Jego zadaniem jest jedynie interpretacja i wyświetlenie pliku w określonym formacie. Rozwiązanie, zaproponowane przez firmę Geo Publishing, omija tę niedogodność. Zamiast konieczności uprzedniej instalacji rozszerzenia, z plikiem multimedialnym umieszczonym na stronie WWW związany jest aplet Javy, sterujący jego prezentacją. Aplet zostaje ściągnięty z serwera i uruchomiony na komputerze użytkownika po wskazaniu danego pliku. Proces jego ściągania jest mniej kłopotliwy niż instalowanie rozszerzenia.

Oferowane przez Geo Publishing programy Emblaze.Audio i Emblaze.Video i dołączone do nich aplety Javy potrafią interpretować skompresowane przekazy sygnałów audio i wideo.

Z punktu widzenia twórcy zawartości serwisu WWW, posługiwanie się Emblaze.Audio jest proste. Wystarczy dostarczyć sygnał zapisany w postaci pliku WAV lub AIFF, by po przetworzeniu w programie uzyskać go w postaci skompresowanej w skali aż 100:1 w specjalnym formacie, który można przekazywać jako dane strumieniowe (dwuminutowy plik WAV po skompresowaniu zajmie niecałe 200 KB). Zaznaczenie właściwego pola wyboru pozwala na wygenerowanie kodu HTML zawierającego aplet, potrzebny do odtworzenia pliku w przeglądarce. Firma przesadza, twierdząc o możliwości uzyskania "radiowej" jakości dźwięku - nie odbiega ona bowiem od internetowych standardów.

Niestety, zastosowane algorytmy kompresji danych są tak złożone, że do płynnej pracy wymagają odpowiednio mocnej stacji klienckiej - przynajmniej komputera z Pentium 166 MHz.

Mało płynne obrazki

Podobnie w przypadku Emblaze.Video: prosty interfejs, łatwa konwersja pliku i duży stopień osiąganej kompresji (50-megabajtowy plik AVI może zostać streszczony do 200 KB). Inaczej niż w przypadku kompresji sygnału audio, można tutaj określić stopień upakowania danych, tak aby uwzględnić możliwości sprzętowe różnej klasy modemów. Obraz wideo może być wyświetlany w rozdzielczości: 240 x 176, 176 x 144 czy 120 x 96 pikseli i - niestety - nie można go skalować.


TOP 200