Java dla urządzeń opartych na Linuxie

Pod koniec stycznia Sun dostarczył dwa komponenty Java 2 Micro Edition (J2ME) dla Linuxa, tworzące z nim platformę programową dla konsumenckich i biznesowych urządzeń sieciowych.

Pod koniec stycznia Sun dostarczył dwa komponenty Java 2 Micro Edition (J2ME) dla Linuxa, tworzące z nim platformę programową dla konsumenckich i biznesowych urządzeń sieciowych.

Fakt ten jest związany z zapowiedzianym przez Sun wsparciem systemów zagnieżdżanych – obszarze, na którym system operacyjny Linux rozwija się bardziej agresywnie niż gdziekolwiek indziej.

Te dwa komponenty to: J2ME CDC (Connected Device Configuration) i profil podstawowy dla Linuxa, który jest zestawem API do budowania aplikacji pracujących w urządzeniach sieciowych. Mają być one używane w przyszłych rozwiązaniach elektroniki konsumenckiej, obejmujących zaawansowaną telewizję cyfrową oraz urządzenia przeznaczone do usprawniania zarówno sieci domowych, jak i systemów instalowanych w samochodach.

Wielu dostawców oprogramowania i sprzętu z aprobatą przyjęło udostępnienie J2ME na platformie Linux. Wśród nich można wymienić Borlanda, dostawcę narzędzi projektowych, i firmę Symbian - dostawcę systemów operacyjnych dla urządzeń naręcznych. Obie firmy są szczególnie zainteresowane technologią bezprzewodową, opartą na Javie. Również Motorola przygotowuje się do wypuszczenia bezprzewodowego telefonu opartego na J2ME jeszcze w tym roku.

Java 2 Standard Edition i Java 2 Enterprise Edition są już obsługiwane w systemie Linux. Składowe J2ME - J2ME CDC i profil podstawowy - można sprowadzić spod adresu: www.sun.com/software/communitysource/.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200