Java czy Visual Basic

Sun i Microsoft w 1996 r. będą ze sobą współzawodniczyć w rozwoju interpretowalnych języków programowania niezależnych od platformy sprzętowej. Ich podstawowym przeznaczeniem będzie budowanie aplikacji dołączanych do stron pajęczyny WWW.

Sun i Microsoft w 1996 r. będą ze sobą współzawodniczyć w rozwoju interpretowalnych języków programowania niezależnych od platformy sprzętowej. Ich podstawowym przeznaczeniem będzie budowanie aplikacji dołączanych do stron pajęczyny WWW.

Visual Basic, promowany przez Microsoft, ma stać się narzędziem do tworzenia stron WWW . Za jego pomocą będzie można tworzyć obiekty kontrolne OLE (OCX'y), które nie będą wymagały uprzedniego kompilowania. Dzięki temu będzie można do nich uzyskiwać dostęp poprzez przeglądarki, niezależnie od systemu operacyjnego pod jakim będą pracować. Takie OCX'y, podobnie jak Java, pozwolą na ładowanie interpretowalnego kodu z serwerów pajęczyny. Visual Basic Script to uproszczona wersja VB, stworzona z myślą o stosunkowo prostym wzbogacaniu statycznych stron WWW . VB Script ma się pojawić na rynku w I kw. tego roku.

Microsoft będzie starał się zdyskontować nowe porozumienia Suna dotyczące Javy. Kilku producentów graficznych narzędzi programistycznych, takich jak Borland czy Powersoft kupiło już licencje na Javę. Także sam Microsoft niedawno podpisał list intencyjny w tej sprawie.

Również Sun nie pozostaje bezczynny. Firma planuje wprowadzić ulepszenia do Javy, dzięki którym ma wzrosnąć wydajność tego języka programowania oraz ulec poprawie integracja z aplikacjami MS-Windows. Po wprowadzeniu na rynek własnych narzędzi do tworzenia aplikacji w Javie, Sun przedstawi OCX z wykonywalnymi modułami do uruchamiania programów w Javie. Dzięki temu będzie można do 32-bitowych aplikacji MS-Windows włączać applety napisane w Javie. To z kolei pozwoli integrować te aplikacji z Internetem. Programiści pracujący z Javą będą mogli tworzyć applety dla stron pajęczyny, a następnie bez problemu wbudowywać je do aplikacji MS-Windows. Programy takie jak MS Word czy Excel, po pobraniu appletu z sieci albo CD-ROM-u, będą mogły ją uruchamiać już niezależnie od źródła. Będzie to w istocie dynamiczna rozbudowa możliwości aplikacji.

Sun pracuje także nad szybkim kompilatorem Javy (a właściwie jej kodu pośredniego), dzięki któremu applety będą mogły działać szybciej. Powinien się on ukazać w połowie 1996 r. w wersjach na Windows, Macintosha i Solaris.

W nowej wersji Javy, która ukaże się też w bieżącym roku, applet pobierając dane będzie mógł je przechowywać na dysku twardym w lokalnym komputerze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200