Java - bezbłędny Unix

Sun Microsystems utrzymuje dotychczasowe kierunki rozwoju. Firma nie zamierza się zwrócić w kierunku rozwiązań opartych na procesorach Intela.

Sun Microsystems utrzymuje dotychczasowe kierunki rozwoju. Firma nie zamierza się zwrócić w kierunku rozwiązań opartych na procesorach Intela.

Wizja rozwoju firmy Sun Microsystems - przedstawiona przez jej szefa Scotta McNeally'ego - opiera się na trzech podstawowych założeniach: przetwarzaniu sieciowym, powszechnej obecności "czystego" języka Java i produkcji serwerów.

Sieć to komputer

Prezes Sun Microsystems uważa, że wypracowana w latach 80. idea "Dopiero sieć to komputer", będąca również elementem strategii marketingowej firmy, ma szczególne znaczenie w dobie powszechnej obecności Internetu, przetwarzania rozproszonego i ogromnego rozwoju techniki telekomunikacyjnej. Po erze powszechnego rozwoju telefonu odziedziczyliśmy możliwość połączenia się z każdą osobą w świecie. Nie trzeba w tym celu znać szczegółów rozwiązań technicznych centrali telefonicznej, metod komunikacji czy zasad działania urządzeń, które to umożliwiają. Scott McNeally uważa, że podobną rolę powinien pełnić sprzęt komputerowy, umożliwiając dostęp do potrzebnych informacji za pośrednictwem dowolnych dostępnych środków. Jego zdaniem, obecnie nie ma żadnych przeszkód technicznych, uniemożliwiających dostęp do danych bankowych, informacji medycznych, danych ewidencyjnych czy baz danych zgromadzonych w dużych ośrodkach komputerowych za pomocą inteligentnych kart, PC, NC bądź innego sprzętu komputerowego.

Java w rękach Suna

Według zapewnień prezesa firmy, Sun zamierza utrzymać kontrolę nad rozwojem i rozpowszechnianiem języka Java w każdym sprzęcie - od inteligentnych kart, przez sprzęt powszechnego użytku, aż po typowy sprzęt komputerowy. W strategii Sun Microsystems, który jest twórcą Javy, rozwój tego języka ma być jednym ze środków umożliwiających urzeczywistnienie wizji swobodnego dostępu do informacji.

Jeszcze do niedawna idea systemów otwartych zapowiadała podobne możliwości, dzięki powszechnej obecności Unixa, który miał pozwalać na przenoszenie aplikacji i łatwą komunikację między dowolnymi systemami w środowisku przetwarzania rozproszonego. Zdaniem prezesa Suna, obietnic tych jednak nie spełniono. Scott McNeally uważa, że "Java jest to Unix robiony poprawnie" i tylko Java może obecnie spełnić te obietnice.

Bez Intela i Microsoftu

"W zakresie rozwoju sprzętu komputerowego świat zdąża w stronę modelu dystrybucyjnego komputerów wyposażonych w procesory Intela" - mówi Scott McNeally. Jego zdaniem, nawet Hewlett-Packard - produkujący własny sprzęt komputerowy oparty na procesorach Precision Architecture RISC - dołącza do modelu Intela. Sun nie zamierza dołączać do trendu Wintel i będzie nadal rozwijał procesory UltraSparc do zastosowań w komputerach na biurko wymagającego użytkownika profesjonalnego, serwerach sieciowych i superkomputerach. Przewiduje także rozwój procesorów o różnej mocy obliczeniowej z wbudowanym interpreterem kodu bajtowego Java dla zastosowań w sprzęcie powszechnego użytku, opartego na idei "chudego klienta" sieci. W wersji UltraJava, połączenie architektury UltraSparc z interpreterem Java i dużymi możliwościami graficznymi ma w efekcie przynieść bardzo szybki procesor do zastosowań multimedialnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200