Java + Windows XP

Compaq i Dell zamierzają instalować JVM w komputerach z nowym systemem operacyjnym Microsoftu.

Dell poinformował o zamiarze instalowania Java Virtual Machine w składanych przez siebie komputerach z nowym systemem operacyjnym Microsoftu Windows XP. Podobnie zamierza postąpić drugi z największych na świecie producentów PC - Compaq Computer. Kilka dni temu firma ta informowała, iż zgodnie z zamierzeniami producenta systemu obsługi Javy nie będzie.

Gwałtowna zmiana polityki wielkich wytwórców desktopów i laptopów wynika z rozpowszechnienia stosowania Javy w celu uatrakcyjniania stron WWW - od dynamicznego menu, aż po . Microsoft postanowił jednak, iż w przeglądarce internetowej Internet Explorer 6, która będzie rozpowszechniana od października wraz z nowym systemem operacyjnym Windows XP, nie będzie wbudowywana wirtualna maszyna Javy (JVM).

Oznaczałoby to, iż osoby zainteresowane korzystaniem z JVM musiałyby samodzielnie pobierać z Internetu i instalować Java Virtual Machine innych producentów. Bez JVM nie jest bowiem możliwe uruchamianie programów, tzw. apletów, Javy.

Cała sprawa wynikła z toczącego się od czterech lat sporu między Microsoftem a twórcą Javy - firmą Sun Microsystems. Sun zarzucał gigantowi z Redmond stosowanie w swych produktach niekompatybilnej wersji JVM i tym samym utrudnianie klientom z korzystania z ich technologii. Amerykański sąd nakazał w styczniu br., aby Microsoft zapłacił 20 mln USD odszkodowania i korzystał w swych systemach ze starszych wersji Javy. Microsoft postanowił więc całkowicie zrezygnować z Javy.