Java, Flash i Quicktime - uwaga na przestarzałe wtyczki w przeglądarkach

Wielu użytkowników nie aktualizuje wtyczek w przeglądarkach internetowych. Sprawia to, że ich komputery są podatne na ataki hakerskie wykorzystujące znane luki w zabezpieczeniach - alarmuje Qualys.

Firma ds. bezpieczeństwa Qualys przeanalizowała ponad 420 tysięcy przeglądarek internetowych. Badania pokazały, że użytkownicy często korzystają z przestarzałych wtyczek, głównie tych, związanych z wideo jak Apple QuickTime, Shockwave, Windows Media Player i Adobe Flash.

Stara, (nie)dobra Java i PDF Reader

Użytkownicy nie aktualizacją także innych wtyczek, np. środowiska Java i czytnika PDF - Adobe Reader.

Zobacz również:

  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • CrowdStrike dodaje do platformy Falcon sztuczną inteligencję

Najbardziej zagrożona atakiem hakerskim jest właśnie Java, którą zainstalowano na 80% przeglądarek internetowych. Ponad 40% z nich korzysta z nieaktualnej wersji, podatnej na exploity. Drugie miejsce zajął Adobe Reader, również zainstalowany na 80% przeglądarek, z których prawie jedna trzecia była narażona na atak.

Zabezpiecz się. Aktualizuj!

Automatyczne aktualizacje nie przekonują wszystkich użytkowników wtyczki Flash. Popularny plugin jest dostępny niemal w każdej przeglądarce (95%), lecz na co piątej w przestarzałej wersji, chętnie wykorzystywanej przez hakerów.

- Kluczowy problem to fakt, że wszystkie wtyczki posiadają swój własny mechanizm aktualizacji - powiedział Wolfgang Kandek, dyrektor techniczny Qualys.

Kandek uważa, że szansą na większe bezpieczeństwo jest wbudowany w przeglądarkę system aktualizacji. Takie rozwiązanie pojawi się m.in. w Google Chrome 13, który trafił już do kanału deweloperskiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200