Java 2 na JavaOne

Sun Microsystems zapowiedział, że na początku przyszłego roku będą dostępne trzy specyfikacje Java 2: Enterprise, Standard i Micro. Każda będzie przeznaczona do innych zastosowań.

Sun Microsystems zapowiedział, że na początku przyszłego roku będą dostępne trzy specyfikacje Java 2: Enterprise, Standard i Micro. Każda będzie przeznaczona do innych zastosowań.

Twórcy Javy zamierzają uporządkować technologie, terminologię i produkty związane z tą platformą. Podczas prestiżowej konferencji JavaOne firma Sun Microsystems oficjalnie zaprezentowała specyfikację trzech wersji platformy Java 2: Enterprise Edition (J2EE), Standard Edition (J2SE) i Micro Edition (J2ME), przeznaczone do różnych zastosowań. Gotowe produkty pojawią się na początku przyszłego roku.

Dla przedsiębiorstw

Według Gartner Group, zaledwie 15% dużych korporacji wykorzystuje Javę w swoich najważniejszych aplikacjach. Liczba ta ma jednak do 2001 roku zwiększyć się czterokrotnie. Sun wierzy, że przyczyni się do tego Java 2 Enterprise Edition.

Długo oczekiwana Java 2 EE będzie zawierać 15 technologii, umożliwiających osadzanie na serwerze Web aplikacji, zdolnych do obsługi przedsiębiorstwa. Specyfikacja ma zapewnić twórcom aplikacji w Javie możliwość wykorzystania usług CORBA, dostępnych w większości nowych serwerów aplikacyjnych, oraz umożliwić dostęp do danych, niezależnie od platformy systemowej, na której są przechowywane.

Java 2 EE wykracza poza określenie zestawu funkcji Java API. Ma ona spowodować, że standardowe usługi technologii Java będą współpracować płynnie.

Twórca aplikacji może zakupić komercyjne oprogramowanie realizujące obsługę komunikatów, zgodną ze specyfikacją JMS, oraz komponenty oparte na technologii Enterprise Java Beans (EJB) lub Java Server Pages (JSP) i ma pewność, że będą one ze sobą współpracować.

W mniejszej skali

Specyfikacja standardowej wersji Java 2 (J2SE) umożliwia tworzenie aplikacji w Javie przeznaczonych dla komputerów PC i stacji roboczych.

Technologia Java 2 SE będzie wbudowana w nową wersję przeglądarki Netscape Communicator 5.0.

Wersja Micro Java 2 (J2ME) jest przeznaczona do zastosowania w urządzeniach naręcznych, telefonach komórkowych, pagerach, kasach sklepowych, urządzeniach domowych, pomiarowych i sterujących. Kluczowym elementem wersji Javy 2 jest nowa maszyna wirtualna KVM o bardzo małych wymaganiach pamięciowych. Zajmuje ona ok. 40 KB pamięci i kwalifikuje się do wykorzystania w urządzeniach posługujących się zarówno 16-, jak 32-bitowymi procesorami RISC/CISC.

Środowisko wykonawcze Java 2 ME jest dynamicznie konfigurowane przez aplikację działającą na serwerze, ładującą do niego jedynie te biblioteki i komponenty, które są aktualnie potrzebne do wykonania zadania, a część aplikacji może być wykonywana na serwerze.

Przedstawioną na JavaOne wzorcową implementację platformy Java 2 ME wykonano w Palm Pilocie V firmy 3Com.


TOP 200