Japoński w każdym calu

Dzięki uprzejmości IBM Polska otrzymaliśmy do zapoznania się notebook ThinkPad 340. Należy on do rodziny 300/700, ale jego konfiguracja jest nieco skromniejsza od "starszych braci". Dzięki temu firma planuje zdobycie szerszego grona odbiorców, gdyż komputer ten jest najtańszy spośród wszystkich ThinkPadów.

Dzięki uprzejmości IBM Polska otrzymaliśmy do zapoznania się notebook ThinkPad 340. Należy on do rodziny 300/700, ale jego konfiguracja jest nieco skromniejsza od "starszych braci". Dzięki temu firma planuje zdobycie szerszego grona odbiorców, gdyż komputer ten jest najtańszy spośród wszystkich ThinkPadów.

Konfiguracja

Komputer zbudowany został na bazie procesora IBM 486SLC2 25/50 MHz z wewnętrznym cache 16 KB. Na płycie głównej zamontowano 4 MB pamięci RAM (70 ns), ale jej wielkość można zwiększyć do 12 MB przez dołączenie 8 MB karty IC DRAM. 2,5" twardy dysk ma pojemność 125 MB. Zastosowano monochromatyczny wyświetlacz STN (super twisted nematic) o przekątnej 9,5" z 64 stopniami szarości, pracujący w standrdzie VGA. Klawiatura została starannie rozplanowana. Nad klawiszem "b" umieszczono tzw. Trackpoint II. Po lewej stronie pod klawiaturą znajduje się stacja dyskietek 3,5.

Komputer wyposażono w łącze szeregowe, równoległe, gniazdo dodatkowego monitora, klawiatury/klawiatury numerycznej/myszy, kart PCMCIA. Dodatkowo przewidziano w obudowie miejsce na gniazdo modemu/faxu (nie jest to standardowe wyposażenie). Zainstalowane baterie o pojemności 1200 mAH wystarczają na 2-4 godz. pracy. Ładowanie akumulatorów trwa do 1,5 godz.

Notebook ma niewielkie wymiary: 297x210x49,2 mm. Jak widać bardzo dokładnie mieści się na planie kartki formatu A4. Jego waga wynosi 2,2 kg (z bateriami).

Eksploatacja

Do komputera dołączono dyskietkę z oprogramowaniem pozwalającym kontrolować: stan naładowania baterii, włączać tryb uśpienia, ustawiać wyświetlacza i dźwięku oraz sterować praca kart PCMCIA (tzw. Easyplay - automatyczne konfigurowanie karty).

Po naciśnięciu klawisza F1 i włączenia komputera pojawia się obszerny setup. W menu konfiguracji można zadeklarować szybkość działania klawiatury, rodzaj urządzenia wskazującego (mysz/trackpoint), parametry pracy portów szeregowego i równoległego, a także uzyskać informacje na temat zainstalowanej pamięci. Pozostałe menu służy do ustawiania czasu i daty, parametrów sprzętu (stacji dyskietek, twardego dysku, sieci, PCMCIA) oraz hasła zabezpieczającego przed nieuprawnionym dostępem. Ostatnią pozycją jest test wszystkich elementów składowych komputera.

Na jakość pracy notebooka wpływają jego poszczególne elementy. Jednym z ważniejszych jest wyświetlacz. Ten zastosowany w opisywanym notebooku ma rozdzielczość standardową dla karty VGA i może odwzorowywać 64 stopnie szarości, dzięki czemu praca w Windows jest nieco ułatwiona (choć nie jest tak komfortowa jak z ekranem kolorowym). Wskaźnik myszy szybko przesuwany na ekranie pozostawia wyraźny ślad, który jest nie do uniknięcia przy tej technologii wykonania ekranu.

Klawiatura, jak na notebooka, jest wygodna, ma dobry "klik" i rozsądnie rozplanowane położenie klawiszy. Dzięki dużym ich rozmiarom można na niej szybko i pewnie pracować. Nie bez znaczenie jest także jej cicha praca. Podoba mi się wydzielenie 6 klawiszy (Insert, Home itd.) w prawej górnej części klawiatury, natomiast klawiszy kursora - w prawej dolnej. Jak to zwykle w notebookach bywa, również ThinkPad nie ma wydzielonej klawiatury numerycznej; można ją podłączyć do odpowiedniego gniazda lub zmienić znaczenie klawiszy w środkowej części klawiatury.

Bardzo cicho i szybko pracuje twardy dysk - 125 MB, zaś stacja dyskietek ma zbyt delikatny i wystający (po włożeniu dyskietki) przycisk. Może on w pewnych okolicznościach ulec złamaniu.

Pewną wadą, na którą cierpi większość komputerów przenośnych jest zbyt krótka praca przy zasilaniu z baterii. W stosunku do innych ThinkPadów (z wyświetlaczem monochromatycznym), których baterie wystarczają na 9-10 godz. pracy możliwości modelu 340 (2-4 godz.) są niewielkie. Sytuację ratuje nieco fakt istnienia dwóch trybów oszczędzania baterii. Można je włączyć z klawiatury, uruchamiając odpowiednią aplikację lub zamykając komputer. Po ponownym jego otwarciu lub włączeniu normalnego trybu pracy użytkownik znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym przerwał pracę.

Prosto z Japonii

Opisywany komputer wyprodukowano dla IBM w Japonii. Także stosowny napis na baterii informuje, że "Made in Japan" i taki sam napis znajduje się na dołączonej do komputera karcie pamięci. Ponieważ jest to na razie jeden z pierwszych egzemplarzy, do końca nie wiadomo czy produkcja będzie prowadzona w Japonii, czy np. w Irlandii. Dla nas może być istotne to, że w przypadku odpowiedniego poziomu sprzedaży (bądź zamówień) zostanie on w pełni spolonizowany (polska klawiatura oraz znaki w DOS i MS Windows).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200