Japonia walczy o LCD

Trzej japońscy giganci postanowili utworzyć spółkę, która będzie produkować ciekłokrystaliczne panele. Połowę udziałów w nowym podmiocie obejmie Hitachi, zaś po 25 proc. znajdzie się pod kontrolą Toshiby oraz Matshushity. Rozpoczęcie działalności zaplanowano na styczeń przyszłego roku. Zdaniem analityków, japońskie spółki, pionierzy technologii LCD, wydały wojnę producentom z Korei Południowej i Tajwanu.

Umowa przewiduje uruchomienie nowej linii produkcyjnej paneli TFT LCD. Wartość inwestycji szacuje się na 1 mld USD. Produkcja powinna ruszyć do września 2006 r. Docelowa wydajność wyniesie 2,5 mln paneli o przekątnej 32 cali.

Jak podaje firma analityczna iSuppli, koreańskie spółki kontrolowały w III kw. 46 proc. światowego rynku dużych paneli LCD, zaś udział tajwańskich producentów wynosił 40 proc. Japonia miała 14 proc. Najnowsza inicjatywa pokazuje, że japońscy producenci zamierzają inwestować i chcą odzyskać czołowe pozycje - komentuje iSuppli.

Według danych firmy analitycznej, w II kw. sprzedaż paneli LCD wzrosła o 17 proc. Na kolejny kwartał iSuppli przewiduje wzrost o 13,5 proc., zaś ostatni kwartał to 5,7-proc. wzrost. Niższy od oczekiwanego przez producentów popyt spowodował jednak, że w II kw. produkcja była wyższa o 6,4 proc. od zapotrzebowania. W III kw. wskażnik ten wzrośnie do 9,3 proc. - szacuje iSuppli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200