Japonia stawia na AI i 5G. Powstanie fundusz technologiczny z kapitałem 875 mln dolarów

Japonia chce wzmocnić krajowy sektor technologiczny i bezpieczeństwo gospodarcze. Utworzy fundusz o wartości 100 miliardów jenów, czyli ok. 875 mln dolarów. Przyspieszy on badania i rozwój zaawansowanych technologii oraz wzmocni cyberbezpieczeństwo - takie przynajmniej są jego główne cele.

Japonia stawia na technologie i cyberbezpieczeństwo / Fot. Jezael Melgoza, Unsplash.com

Japonia stawia na technologie i cyberbezpieczeństwo / Fot. Jezael Melgoza, Unsplash.com

Japoński rząd uruchomi fundusz w przyszłym roku, a inwestuje będą koncentrować się głównie na technologii kwantowej, robotyce, sztucznej inteligencji i biotechnologii.

Sprawdź: Discord

Zobacz również:

  • UE i Japonia zwierają szyki
  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat

Fundusz będzie zarządzany przez krajową Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii, a także japońską Agencję Nauki i Technologii. Będzie również wykorzystywany do napędzania badań nad sieciami 5G, Big Data i półprzewodnikami.

Pieniądze trafią do firm i uniwersytetów na praktyczne zastosowania oraz promowanie badań i rozwoju w dziedzinach, które rząd uznaje za ważne.

Japonia chce zatrzymać talenty

Rząd japoński obawia się, że traci za dużo talentów. Z tego powodu jednym z warunków przyznania środków będzie to, że przedsiębiorca pozostanie w kraju. Japonia przeanalizowała bowiem przeszłość i doszła do wniosku, że ma za duże problemy z utrzymaniem swoich talentów, a dodatkowo stoi przed ryzykiem przejęcia niedofinansowanych firm przez rywali zza oceanu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200