Jakość zależy od wielu elementów

Cyfrowa fotografia wymaga współpracy aparatu, drukarki i oprogramowania.

Cyfrowa fotografia wymaga współpracy aparatu, drukarki i oprogramowania.

Po wprowadzeniu na rynek głowic Photo Cartridge z dodatkowymi atramentami kolorowymi do drukarek Jetprinter 2030, Lexmark rozszerzył możliwości druku 6-kolorowego na swój sztandarowy, wprowadzony do sprzedaży kilka miesięcy temu, model Jetprinter 7000. Prezentacja nowej drukarki Jetprinter 7200 z głowicą Photo Cartridge została połączona z wystawą prac znanych fotografików, wykorzystujących technikę cyfrową do wykonywania i edycji zdjęć oraz prezentacją najnowszego modelu popularnego cyfrowego aparatu fotograficznego ePhoto 1280 firmy Agfa, oferującego rozdzielczość 960 x 1280 pkt.

To połączenie nie było przypadkowe - rozwój cyfrowej techniki fotograficznej zależy od popularyzacji urządzeń do digitalizacji obrazów (aparaty cyfrowe, skanery), drukarek umożliwiających uzyskanie kolorowych wydruków o wysokiej jakości oraz efektywnego i łatwego w użyciu oprogramowania do edycji, transformacji i transmisji plików graficznych.

Oferta aparatów cyfrowych rośnie lawinowo - w ostatnim roku na świecie wprowadzono na rynek ok. 200 różnych modeli tego typu urządzeń, z których co najmniej kilkanaście jest dostępnych w Polsce. Najtańsze z nich oferują słabą jakość odwzorowania kolorów i rozdzielczość ograniczoną do ok. 480 x 640 pkt. Natomiast krąg odbiorców modeli profesjonalnych, które oferują rozdzielczości ponad 1000 pkt. i dobrą jakość kolorów jest ograniczony ich wysoką ceną wynoszącą kilka lub kilkanaście tys. USD. Najnowszy aparat Agfa ePhoto 1280 oferuje względnie wysoką rozdzielczość przy zapowiadanej cenie mniejszej niż 1000 USD i prawdopodobnie zaspokoi on potrzeby ambitnych fotoamatorów, przybliżając erę .

Drugim urządzeniem niezbędnym w domowym, cyfrowym laboratorium fotograficznym jest drukarka. Podobnie jak w przypadku fotoaparatów, od kilku lat dostępne są drukarki, umożliwiające uzyskanie wydruków kolorowych o wysokiej, fotograficznej jakości, oferowane np. przez Tektronix. Są to jednak urządzenia profesjonalne, kosztujące co najmniej kilka tysięcy USD, a koszt ich eksploatacji (papier, lub taśmy z barwnikiem) jest również wysoki. Atramentowe drukarki popularne nie oferowały do niedawna jakości porównywalnej z tradycyjnymi odbitkami fotograficznymi.

Obecnie sytuacja szybko ulega zmianie. Na rynku dostępnych jest kilka modeli, na które mogą zwrócić uwagę amatorzy cyfrowej fotografii. Hewlett-Packard oferuje 6-kolorowy DeskJet 690 (rozdzielczość 300 dpi) oraz najnowszy model DeskJet 890 (również 300 dpi, 3-kolory CMY, ale specjalna technologia mieszania kolorów przez nakładanie 16 kropel atramentu w każdym punkcie). Epson wprowadził na rynek drukarkę atramentową Stylus Color o wysokiej rozdzielczości 1440 x 720 dpi, wykorzystującą 3 kolory CMY. Natomiast Lexmark prezentuje drukarkę Color Jetprinter 7200, która ma wysoką rozdzielczość 1200 dpi, a ponadto może drukować w 6 kolorach.

Trzecim, ważnym elementem techniki obrazów cyfrowych, jest oprogramowanie. Ma ono duży wpływ zarówno na jakość fotografii, jak i cenę systemu. W cyfrowych aparatach fotograficznych oprogramowanie jest wykorzystywane do kompresji danych oraz obsługi ich transmisji do komputera. Efektywne algorytmy kompresji umożliwiają zmniejszenie zapotrzebowania na pamięć aparatu, która należy do najdroższych jego elementów, a jednocześnie nie powinny one pogarszać jakości odwzorowania. Pliki graficzne mają z zasady dużą objętość, toteż działania, takie jak zarządzanie nimi, edycja, przechowywanie, drukowanie, a zwłaszcza przesyłanie w sieci wymagają szczególnie efektywnie pracujących aplikacji. Profesjonalne, wyposażone w obszerny zestaw narzędzi i względnie drogie aplikacje do edycji grafiki oferują np. lub Adobe. Natomiast producenci sprzętu często dołączają do cyfrowych fotoaparatów, skanerów lub drukarek okrojone wersje znanych programów lub proste aplikacje do edycji grafiki, opracowane samodzielnie lub przez niezależne firmy.

Interesujące technologie FlashPix i FITS, które umożliwiają znaczne przyspieszenie wydajności pracy aplikacji graficznych oraz transmisji plików, opracowała LivePicture Inc. Firma ta specjalizuje się w przygotowywaniu efektywnych algorytmów kompresji, transformacji i edycji obrazów graficznych. Współpracuje ona m.in. z Lexmark Inc. i Hewlett-Packard Co., które oprogramowanie LivePix dołączają do swoich drukarek. LivePicture jednocześnie liczy na to, że opracowany przez nią format plików graficznych FlashPix stanie się standardem wykorzystywanym w Internecie.


TOP 200