Jaki laptop do pracy?

Kiedy kupuje się laptop do zadań służbowych, należy pamiętać, że liczy się produktywność. To oznacza, że nie można oszczędzać na takich parametrach, jak: procesor, pamięć RAM, nośnik danych czy ekran, ponieważ przekładają się one na komfort pracy. Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa biznesowego?

W laptopach znajdziemy ekrany o przekątnej od 11 do 17 cali. Mniejsze modele są bardziej przenośne i lżejsze, ale praca na nich jest mniej komfortowa i mają gorsze wyposażenie. Z kolei laptop z ekranem 17-calowym to tzw. desktop replacement, czyli zamiennik komputera stacjonarnego. Nie jest zaprojektowany z myślą o częstych podróżach – raczej będzie znajdować się stale na biurku, ale łatwo taki komputer zabrać np. na spotkanie w siedzibie firmy. Modele te mają ponadto pełnowymiarowe klawiatury z blokiem numerycznym, jak również napęd optyczny.

Najczęściej wybieranymi komputerami do pracy są mniejsze modele, z ekranem 13- lub 14-calowym. Takie laptopy również zapewniają komfortową pracę i mają wystarczająco szerokie klawiatury, przez co nawet osoby o dużych dłoniach mogą liczyć na wygodne użytkowanie. W przypadku klawiatury liczy się natomiast nie tylko jej szerokość i wielkość klawiszy. Warto zwrócić uwagę, czy skok klawiszy jest wystarczająco duży (nie mamy wtedy wrażenia, że stukamy opuszkami palców w marmurową płytę) oraz czy wciskanie klawiszy nie powoduje uginania się obudowy komputera, co świadczy o słabej jakości wykonania. Dodatkowo sprawdźmy, czy układ klawiszy nam odpowiada – czasami duże znaczenie dla komfortu pracy ma np. wielkość i rozmieszczenie klawisza [Enter], [Alt] czy [Delete].

Zobacz również:

  • Nie tylko PC - globalny spadek w sprzedaży laptopów
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Sprzedaż dysków twardych spadła o 15% w ostatnim kwartale

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Dla przykładu laptop z 13-calowym ekranem może pracować w różnej rozdzielczości, od 1366 x 768 pikseli, przez Full HD, Quad HD, a nawet 4K. Jeśli zdecydujemy się na bardzo dużą rozdzielczość na małym ekranie, wówczas litery czy elementy interfejsu programów mogą okazać się za małe i trzeba będzie je skalować. Dla ekranu 13" polecamy tryb 1366 x 768, natomiast dla 14- i 15-calowych można zdecydować się na Full HD (1920 x 1080), a dla 15- i 17-calowych nawet Quad HD (2560 x 1440). Rozdzielczość 4K w laptopach to bardziej zabieg marketingowy niż praktyczne rozwiązanie, w dodatku tak wysoka rozdzielczość obniża czas pracy na baterii.

Układ graficzny a zewnętrzny monitor

Jaki laptop do pracy?

Laptop dla graczy zapewnia bardzo wysoką wydajność i jest tańszy niż mobilne stacje robocze. Kompromis, na który trzeba pójść, to krzykliwe kolory, podświetlane klawiatury i inne elementy „do gier”. Na zdjęciu: Lenovo Legion Y520-15 i7-7700HQ, cena: ok. 4800 zł, wyposażony w procesor Intel Core i7 (cztery rdzenie), grafikę GeForce GTX 1060 Max-Q, a także nośnik SSD 256 GB z interfejsem NVMe (odczyt danych ok. 3000 MB/s).

Większość laptopów biznesowych ma zintegrowane układy graficzne Intel lub AMD. Takie układy zapewniają w pełni zadowalającą wydajność do pracy, przez co nie są potrzebne samodzielne układy graficzne, projektowane z myślą o grach 3D. Z drugiej strony, jeśli w pracy wykorzystujemy oprogramowanie mogące zrobić użytek z możliwości układu graficznego (tzw. akceleracja GPU), np. CAD, Adobe Photoshop, narzędzie Premiere do edycji filmów HD, czy też program do wizualizacji grafik 3D na potrzeby prac architektonicznych, wówczas warto kupić laptop z wydajną grafiką. W tej sytuacji należy brać pod uwagę mobilne stacje robocze – takie komputery często mają wydajne układy graficzne. Jeśli zaś nie przeszkadza nam, że laptop mógłby mieć kolorową, podświetlaną klawiaturę i nieco krzykliwą obudowę (np. z czerwonymi wstawkami), wtedy możemy kupić po prostu laptop do gier. Są one tańsze niż mobilne stacje robocze, a oferują bardzo wysoką wydajność, np. w cenie ok. 4500 zł można kupić laptop z grafiką NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q i czterordzeniowym procesorem Intel Core i7.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że bardzo wysoka wydajność graficzna zapewni komfort pracy, ale nie przełoży się na wiarygodne odwzorowanie kolorów. Ekrany instalowane w laptopach zazwyczaj nie mają tak dobrych matryc jak zewnętrzne monitory do zastosowań profesjonalnych. Z tego powodu laptopowe wyświetlacze nie osiągają takiego zakresu barw jak monitory desktopowe. Jeśli więc pracujemy np. w pakiecie Adobe i tworzymy pliki graficzne do druku, trzeba dokupić do laptopa ekran zewnętrzny. W takim wypadku zwracajmy uwagę na dwa parametry.

Bardziej wymagający użytkownicy, którzy chcą kupić monitor zewnętrzny 4K, pracujący z częstotliwością odświeżania 100 Hz lub wyższą, powinni zdecydować się na laptop ze złączem mini DisplayPort lub HDMI 2.0, a także wyposażony w odpowiedni układ graficzny.

Po pierwsze, czy układ graficzny zastosowany w laptopie obsługuje rozdzielczość nominalną monitora zewnętrznego, jaki chcemy zakupić. I po drugie, czy laptop ma odpowiednie złącze wideo, dzięki któremu uda się podłączyć zewnętrzny monitor w taki sposób, by ten pracował w nominalnej rozdzielczości i przy odświeżaniu minimum 60 Hz. Może się okazać, że laptop ma złącze wideo w starszej wersji i będzie w stanie obsłużyć wysoką rozdzielczość tylko przy odświeżaniu 30 Hz. Wtedy wyraźnie ucierpi na tym komfort pracy, ponieważ obraz nie będzie płynny, będą zdarzać się przycięcia i efekt rozmycia, np. przy przesuwaniu okienek w systemie Windows. Bardziej wymagający użytkownicy, którzy chcą kupić monitor zewnętrzny 4K, pracujący z częstotliwością odświeżania 100 Hz lub wyższą, powinni zdecydować się na laptop ze złączem mini DisplayPort lub HDMI 2.0, a także wyposażony w odpowiedni układ graficzny.

Wielkość ekranu a waga

Mniejsze laptopy pracują dłużej na baterii, ale mają też mniejszy ekran i klawiaturę, przez co cierpi komfort pracy, zwłaszcza jeśli mamy duże dłonie. Poniżej krótka charakterystyka komputerów przenośnych:

11 do 12 cali: najcieńsze i najlżejsze, ważące zazwyczaj od 1,1 do 1,6 kg. Dobre do częstych podróży. Poręczne i świetne do robienia notatek, odpisywania na e-maile, tworzenia dokumentów tekstowych.

13 do 14 cali: „zrównoważona mobilność”. Nie są na tyle ciężkie, że nie można ich przenosić, a są przy tym na tyle wydajne i komfortowe w obsłudze, że można na nich wygodnie pracować. Ważą zwykle mniej niż 1,9 kg.

15 cali: popularny rozmiar. Takie laptopy ważą zwykle od 2 do 2,9 kg, są mniej wygodne w przenoszeniu, ale mogą mieć bardzo dobre parametry techniczne (np. czterordzeniowy procesor, samodzielny układ graficzny, pełnowymiarową klawiaturę z odrębnym blokiem numerycznym). Świetne jako komputer do pracy, który głównie jest użytkowany w biurze i przenoszony sporadycznie.

17 cali i więcej: przenośny tylko z nazwy, bo zazwyczaj będzie użytkowany jako komputer stacjonarny. Zajmuje jednak mniej miejsca niż stacjonarny i można go zabierać na spotkania w siedzibie firmy.

Przechowywanie danych

Jaki laptop do pracy?

Obecnie nośniki SSD są droższe niż tradycyjne dyski twarde, niemniej zalecamy zakup laptopa wyposażonego właśnie w SSD. Są one o wiele szybsze, co przekłada się na produktywność. W ciągu roku tylko poprzez korzystanie z SSD zamiast HDD możemy zaoszczędzić sporo czasu, nośniki te zużywają też mniej energii elektrycznej.

Obecnie nośniki SSD w dalszym ciągu są wyraźnie droższe niż tradycyjne dyski twarde (HDD), niemniej zalecamy zakup laptopa wyposażonego właśnie w SSD. Są one o wiele szybsze, co bezpośrednio przekłada się na produktywność. W ciągu roku tylko poprzez korzystanie z SSD zamiast HDD możemy zaoszczędzić sporo czasu – nie tylko godziny, co całe dni lub tygodnie, zależnie od tego, jakie zadania wykonujemy i ile godzin przeznaczamy na pracę.

Nośniki SSD zużywają też mniej energii elektrycznej, co przekłada się na dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Co ciekawe, na rynku znajdziemy już laptopy wyposażone w nośniki SSD nowszej generacji, współpracujące ze złączem PCIe M.2. Takie komputery pracują jeszcze szybciej niż modele z napędem SSD w standardzie SATA III. Dla przykładu odczyt danych SSD M.2 może wynieść nawet 3000 MB/s, a laptop, jeśli w dodatku ma nowoczesną płytę główną, uruchamia się wówczas w mgnieniu oka – często włącza się szybciej niż zewnętrzny monitor.

Jednocześnie pamiętajmy, że dyski SSD obsługujące SATA III wciąż są bardzo wydajne i satysfakcjonujące dla większości użytkowników. Oferują odczyt danych na poziomie 500 MB/s, co w zupełności wystarcza do pracy wielozadaniowej w systemach Windows lub Mac OS. Laptopy z SSD SATA III są też, oczywiście, tańsze od tych z SATA M.2 – jest to różnica sięgająca kilkuset złotych.

Niezależnie od tego jaki nośnik będzie wewnątrz komputera, warto zadbać, aby laptop miał kilka portów USB 3.0, a przynajmniej jeden w standardzie USB Typu C. Do takiego portu można podłączyć urządzenia zewnętrzne, które potrzebują większej przepustowości danych/zasilania, np. zewnętrzny dysk SSD, uniwersalne ładowarki, stacje dokujące czy napęd Blu-ray.

Mac OS czy Windows?

W Polsce zdecydowanie więcej komputerów działa na systemie Windows niż na Mac OS. Według serwisu ranking.pl (Gemius), z systemu Windows korzysta 96,47% komputerów, podczas gdy z Apple OS – 2,30%, a 1,23% używa Uniksa. To sprawia, że decydując się na Windows, łatwiej będzie nam wymieniać pliki i dokumenty z klientami czy współpracownikami. Owszem, systemy operacyjne pozwalają obecnie na zapisywanie i odczyt plików z różnych platform, ale i tak zdarzają się błędy w kompatybilności.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na zakup komputera z Mac OS, wówczas zwróćmy uwagę na to, aby korzystać z takiego oprogramowania jak nasi kontrahenci i współpracownicy. Dla przykładu, jeśli będziemy tworzyć prezentację w programie Apple Keynote, można ją później zapisać w formacie obsługiwanym przez PowerPoint, ale niektóre efekty wizualne czy dźwiękowe mogą wtedy nie wyświetlać się poprawnie lub wcale nie działać. Warto brać tego typu czynniki pod uwagę, gdy decydujemy się na pracę na Mac OS.

Bateria i wyposażenie

Polecamy laptopy biznesowe z siecią Wi-Fi 802.11ac, złączem LAN do tworzenia przewodowego połączenia sieciowego, a także wyposażone w czytnik kart pamięci, jeśli często przenosimy dane na takich nośnikach.

Jaki laptop do pracy?

Dobrej klasy laptop do pracy można kupić za ok. 3500 zł. Dla przykładu Dell Inspiron 5577 i7-7700HQ oferuje 8 GB pamięci RAM, procesor Intel Core i7 (cztery rdzenie), nośnik SSD 128 GB (NVMe), a także ekran 15-calowy i układ graficzny GeForce GTX 1050.

Ważna przy wyborze laptopa jest również bateria. Komputer przenośny nie powinien być przenośny tylko z nazwy. Nawet większe modele, z 15-calowym ekranem, powinny działać na zasilaniu bateryjnym co najmniej 5–6 godzin. Laptopy mniejsze oferują obecnie ok. 8–12 godzin pracy na jednym ładowaniu. Co więcej, są też ultrabooki – laptopy zaprojektowane z myślą o pracy w podróży. Takie komputery mogą działać na baterii nawet do 20 godzin na jednym ładowaniu, niemniej są stosunkowo mało wydajne i mają skromne wyposażenie (np. tylko dwa porty USB, brak Mini DisplayPort czy USB Typu C). Na korzyść ultrabooków przemawia natomiast atrakcyjny design oraz lekkość (często poniżej 1 kg).

Ultrabooki mogą działać na baterii nawet do 20 godzin na jednym ładowaniu, ale są stosunkowo mało wydajne i mają skromne wyposażenie. Na ich korzyść przemawia atrakcyjny design oraz lekkość, często ważą poniżej jednego kilograma.

Na koniec zostają jeszcze inne komponenty, odpowiadające za wydajność komputera. To oczywiście procesor i pamięć RAM. Do codziennych zadań wystarczy procesor dwurdzeniowy, natomiast dla osób bardziej wymagających polecamy czterordzeniowe. Jeśli chodzi o konkretne modele, warto wybrać Intel Core i5 lub Core i7 albo AMD Ryzen Mobile (odpowiedniki układów Intela). Zalecana częstotliwość pracy to 2,5 GHz lub więcej. W przypadku pamięci RAM wybierajmy obecnie laptopy wyposażone w min. 8 GB pamięci, ponieważ oprogramowanie ma dziś wysokie zapotrzebowanie na pamięć. Zalecamy nawet 16 GB, tym bardziej że pamięci RAM nie są drogie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200