Jaki Linux dla administratora?

Z korzyścią dla administratorów

W kontekście wyboru dystrybucji Linuksa na serwer ważne jest uwzględnienie potrzeb i wymagań biznesowych organizacji. Wybór ten musi być zgodny ze strategią zarządzania i rozwoju infrastruktury IT danego przedsiębiorstwa, stąd też konieczność ścisłej współpracy na tym polu administratorów i architektów systemów.

Firma może pokusić się o wdrażanie systemów na bazie dystrybucji Debian, jeśli zatrudnia osoby ze znajomością Linuksa. W przeciwnym przypadku warto wybrać komercyjne rozwiązanie i wysłać personel na szkolenie, ale także zapewnić im dostęp do wsparcia technicznego. Red Hat, Novell (SUSE), Canonical (Ubuntu) oraz Oracle zapewniają wsparcie techniczne dla swoich produktów, certyfikację systemu dla sprzętu i oprogramowania firm trzecich oraz programy certyfikacji i szkoleń, które pozwalają zdobywać administratorom teoretyczną i praktyczną wiedzę, potwierdzoną certyfikatem.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Komercyjne dystrybucje zapewniają dobry balans pomiędzy swobodą zarządzania oferowaną przez Linuksa a możliwością korzystania ze wsparcia i mechanizmów certyfikacji oferowanych na komercyjnym rynku systemów IT dla przedsiębiorstw. Bogaty program certyfikacji profesjonalistów ma w ofercie Red Hat. I choć nie cieszy się on taką renomą, jak certyfikaty Cisco czy Microsoft, to Red Hat Certified System Administrator (RHCSA), Red Hat Certified Engineer (RHCE) oraz Red Hat Certified Architect (RHCA) to ścieżki certyfikacji są dobrze rozpoznawalne na rynku i potwierdzają wiedzę administratora w zakresie znajomości systemu Linux i tej konkretnej jego dystrybucji.

Otwarte systemy w profesjonalnych zastosowaniach

W infrastrukturze lokalnej przedsiębiorstw doskonale sprawdzą się komercyjne dystrybucje Red Hat i SUSE, choć w wielu scenariuszach wystarczy zastosować otwarte i darmowe rozwiązania w postaci Debiana czy Ubuntu. W samym Linuksie są do dyspozycji wszystkie narzędzia, które pozwolą skonfigurować w pełni funkcjonalny serwer plików (Samba), połączeń zdalnych (OpenVPN), serwer kontroli dostępu do sieci (dhcpd, FreeRADIUS) lub usług katalogowych (OpenLDAP).

Może się zdarzyć, że na wybór dystrybucji nie będziemy mieli większego wpływu, albo też produkt, który chcemy zastosować w projektowanym rozwiązaniu wymaga użycia pewnej konkretnej wersji systemu Linux. W środowisku hostingowym niezwykle popularna jest dystrybucja CentOS, choćby ze względu na wsparcie ze strony webowego panelu zarządzania cPanel. Nie ma wielkiego wyboru, jeśli chce się korzystać właśnie z cPanelu, bowiem oprogramowanie jest kompatybilne jedynie z CentOS-em oraz komercyjnymi CloudLinux, a także Red Hat Enterprise Linux.

Pod względem liczby narzędzi konfiguracyjnych, Debian wypada dość blado na tle konkurencji, jeśli nie liczyć modułów ustawień dostępnych w środowiskach graficznych KDE czy Gnome, których przecież i tak na serwerach produkcyjnych zasadniczo się nie instaluje. Z drugiej strony, wiele pakietów oprogramowania i serwerów usług jest wstępnie skonfigurowanych i gotowych do użycia zaraz po zainstalowaniu. SUSE Linux Enterprise Server oraz openSUSE zawierają autorskie narzędzie et Another Setup Tool (YaST), które umożliwia instalację oprogramowania, konfigurowanie serwera, sieci i sprzętu oraz wdrażanie usług sieciowych. YaST służy do zarządzania pojedynczym serwerem.

Oczywiście, niektóre dystrybucje są lepiej dostosowane do obsługi pewnych obciążeń niż inne. Niekiedy zawierają funkcje i narzędzia, których nie ma u konkurencji lub nie są one standardowo implementowane. Oracle Linux zawiera kilka ważnych nowości i innowacji, takich jak system plikowy btrfs, możliwość wgrywania nowych wersji jądra bez konieczności ponownego uruchamiania serwera z wykorzystaniem autorskiego rozwiązania Ksplice czy mechanizmy diagnostyki w czasie rzeczywistym DTrace.

Scentralizowane zarządzanie

Brak scentralizowanych rozwiązań do zarządzania w darmowych dystrybucjach Linuksa należy uznać za podstawową barierę wdrażania tego typu systemów w środowiskach produkcyjnych. Oracle dostarcza scentralizowane narzędzia do zarządzania środowiskiem Linux klasy korporacyjnej, w tym Oracle Enterprise Manager 12c, umożliwiające wdrażanie, łatanie, monitorowanie i administrację serwerami Linux oraz Oracle Enterprise Manager Ops Center 12c, który rozszerza te funkcje o mechanizmy zarządzania zmianą i konfiguracją systemów, aktualizacji oprogramowania układowego, a także monitorowania wydajności.

SUSE udostępnia narzędzie SUSE Manager, które umożliwia automatyzację zadań zarządzania w środowisku lokalnym zwirtualizowanym oraz chmurze. Oprogramowanie zapewnia scentralizowane mechanizmy dostarczania aktualizacji, łatek zabezpieczeń oraz konfiguracji na kontrolowane serwery. Obsługuje różnego rodzaju platformy sprzętowe począwszy od x86 po IBM System z, środowiska wirtualne VMware, Xen, KVM i Hyper-V oraz platformy chmurowe OpenStack czy Amazon EC2. SUSE Manager ułatwia pracę administratorom, a przy tym pozwala wypełnić regulacje i polityki przedsiębiorstw w zakresie zarządzania zmianą, monitorowania systemów czy wymuszania na nich konfiguracji zabezpieczeń.

Jaki Linux dla administratora?

SUSE Manager umożliwia scentralizowane zarządzanie serwerami, aby ograniczyć czas przestojów i zautomatyzować rutynowe zadania administratora. Źródło: suse.com.

W obszarze scentralizowanego zarządzania Ubuntu proponuje narzędzie Landscape, które pozwala zautomatyzować procesy aktualizacji oraz zarządzania serwerami fizycznymi, maszynami wirtualnymi i instancjami powoływanymi w chmurze z poziomu pojedynczej konsoli administratora. Landscape zawiera szereg funkcji klasy korporacyjnej w zakresie zarządzania oprogramowaniem oraz wdrażania, monitorowania i inwentaryzacji systemów IT. Przykładowo, administrator może zdefiniować okno serwisowe, w którym instalowane będą aktualizacje oraz zdefiniować wymagania odnośnie do wersji stosowanych pakietów, aby uniknąć problemów z działaniem krytycznych aplikacji biznesowych.

Jaki Linux dla administratora?

Spacewalk jest otwartym narzędziem do zarządzania systemami linuksowymi. Na jego bazie powstaje komercyjny produkt Red Hat Satellite. Źródło: spacewalk.redhat.com.

Rozwiązania klasy korporacyjnej

Wybór Oracle Linux może być podyktowany chęcią korzystania z kompletnych rozwiązań dostarczonych przez jednego producenta w zakresie aplikacji np. bazodanowych, systemu operacyjnego, warstwy pośredniej (middleware), narzędzi zarządzania oraz sprzętu, wszystkich objętych jednym punktem kontaktu (asysty technicznej).

Firma Oracle ma w swoim portfolio rozwiązanie do tworzenia systemów wysokiej dostępności (high availability) na bazie systemu Oracle Linux oraz klastrowego systemu plików OCFS2. Oracle Clusterware jest komponentem rozwiązania Oracle Grid Infrastructure, które pozwala na wdrażanie serwerów w konfiguracji wysokiej dostępności. Zasadniczo, mechanizm ten wykorzystywany jest do zapewnienia ciągłości działania aplikacji, w tym instancji baz danych (przełączanie na żądanie, monitorowanie) na podstawie technologii Oracle Real Application Clusters (RAC), choć równie dobrze może być używany do klastrowania aplikacji firm trzecich.

Z kolei portfolio produktów Red Hat obejmuje platformę wirtualizacji Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) opartą na systemie Red Hat Enterprise Linux, rozwiązania warstwy pośredniej (middleware) Red Hat JBoss oraz kompletne rozwiązanie do budowania chmur prywatnych i hybrydowych w modelu IaaS i PaaS na bazie oprogramowania OpenStack, OpenShift Enterprise oraz Red Hat CloudForms.

W obszarze chmur prywatnych i hybrydowych Ubuntu, SUSE i Red Hat wspierają rozwiązania budowane na podstawie platformy OpenStack. Ubuntu Server w wersji 14.04 LTS obsługuje implementację OpenStack o nazwie kodowej Icehouse. Do nowości tego wydania należą: wsparcie dla mechanizmów zautomatyzowanej instalacji, kolejkowania i notyfikacji, integracja z usługami database-as-a-service oraz kompatybilność z platformą Platform as a Service (PaaS) o nazwie CloudFoundry. Oprogramowanie zostało certyfikowane w programie Server Virtualisation Validation Program (SVVP) w obszarze uruchamiania maszyn gościa z systemem Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2012.

Jaki Linux dla administratora?

Wdrażanie systemu Red Hat Enterprise Virtualization Manager, który stanowi centralny punkt zarządzania dla środowiska Red Hat Enterprise Virtualization opartego na systemie Linux. Źródło: dokumentacja access.redhat.com.

Red Hat dostarcza dedykowane wersje systemu Red Hat Enterprise Linux Server, certyfikowane dla systemów wysokiej wydajności (HPC), systemów przetwarzania w czasie rzeczywistym, platform sprzętowych IBM Power Systems oraz IBM z System oraz aplikacji biznesowych SAP i SAP HANA. Red Hat Enterprise Linux for SAP Applications upraszcza wdrażanie bazy danych i aplikacji SAP w środowisku produkcyjnym w zakresie infrastruktury programowej niezbędnej do obsługi tego typu obciążeń, a całe rozwiązanie objęte jest wsparciem technicznym. Podobny zestaw specjalnych rozwiązań projektowanych na bazie systemu SUSE Linux Enterprise Server oferuje firma SUSE. Producent chwali się, że dystrybucja ta jest zalecana przez firmy VMware, Microsoft i SAP, i jak żadna inna odmiana Linuksa ma zapewnione większe wsparcie producentów sprzętu i oprogramowania.


TOP 200