Jaką książkę wybrać?

Adobe i Microsoft to obecnie najpoważniejsi pretendenci do ustanowienia standardu zapisu książek elektronicznych. Obie firmy niezależnie nawiązują współpracę z wydawcami i księgarniami.

Adobe i Microsoft to obecnie najpoważniejsi pretendenci do ustanowienia standardu zapisu książek elektronicznych. Obie firmy niezależnie nawiązują współpracę z wydawcami i księgarniami.

Księgarnia Amazon.com, pionier handlu elektronicznego, wybrała format Microsoft Reader. Będzie to "preferowany" format zapisu dla książek elektronicznych sprzedawanych przez największą księgarnię internetową. Sprzedażą publikacji elektronicznych zajmie się utworzony w tym celu nowy dział Amazona. Porozumienie przewiduje, że Microsoft opracuje specjalną wersję programu Reader, która będzie automatycznie łączyć użytkownika ze stroną internetową księgarni.

Największym konkurentem dla Microsoft Reader jest oprogramowanie . Firma, która opracowała m.in. takie standardy, jak PostScript czy Acrobat, planuje zwiększyć aktywność na nowym, dopiero powstającym segmencie rynku elektronicznego. niedawno przejęła Glassbook, producenta oprogramowania dla książek elektronicznych, i zamierza wprowadzić technologię tej firmy do nowej wersji programu Acrobat Reader.

Duża walka

Poczynania Adobe popierane są przez Barnes & Noble, jedną z największych sieci księgarń w USA i jednocześnie konkurenta Amazon.com w sprzedaży internetowej. Barnes & Noble już uruchomiła dział sprzedający publikacje elektroniczne. Na pewien czas firma ta uzyskała wyłączność na sprzedaż tytułów w formacie Acrobat PDF. Ponadto Adobe współpracuje z iUniverse.com w celu opracowania oferty usług publikacji dokumentów elektronicznych na zamówienie oraz z Eastman Kodak nad przygotowaniem systemu zabezpieczającego przed nieuprawnioną dystrybucją lub kopiowaniem plików.

Acrobat Reader i Glass-book Reader, w odróżnieniu od rozwiązania Microsoftu, oferują funkcje drukowania. Aplikacja Microsoftu z kolei wykorzystuje unikalną, programową technologię ulepszania jakości odwzorowania tekstów na wyświetlaczach i monitorach. Pod względem zestawu funkcji oprogramowanie tego typu jest dość łatwe w użytkowaniu. Umożliwia przesuwanie stron, wyszukiwanie tekstu, wprowadzanie notatek itp. Zaprezentowana przez Adobe wersja Acrobat Reader dla eBook działająca pod kontrolą PalmOS ma objętość zaledwie 81 KB.

Mały rynek

Popularność książek elektronicznych jest na razie znikoma, np. w formacie MS Reader dostępnych jest obecnie tylko ok. 1000 tytułów. Trudno oczekiwać, by w najbliższych latach nowa forma publikacji zagroziła wydawnictwom papierowym, ale prezes Barnes & Noble uważa, że już za 5 lat większość książek będzie dostępna w formacie elektronicznym. Ich zaletą jest łatwa dostępność dla osób korzystających z Internetu, niska cena związana z małymi kosztami produkcji i dystrybucji, nieograniczony nakład i łatwość przenoszenia. Jednak jakość wyświetlanych tekstów wciąż ustępuje drukowanym, a ich odczytywanie wymaga posiadania dość drogiego urządzenia komputerowego.


TOP 200