Jaką komórkę wybrać?

Oprócz wyboru operatora, najtrudniejszą decyzją podczas podłączania do sieci telefonii komórkowej jest wybór aparatu. Publikowane zestawienie aparatów GSM dostępnych na polskim rynku ma pomóc w podjęciu tej decyzji.

Oprócz wyboru operatora, najtrudniejszą decyzją podczas podłączania do sieci telefonii komórkowej jest wybór aparatu. Publikowane zestawienie aparatów GSM dostępnych na polskim rynku ma pomóc w podjęciu tej decyzji.

Zdecydowanie najważniejszymi kryteriami przy wyborze telefonu są jego wymiary, ciężar, czas "życia" baterii zarówno w trybie czuwania, jak i podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej, czas ładowania baterii, słyszalność i wyświetlacz. Dla wielu użytkowników drugorzędne znaczenie ma możliwość otrzymywania i wysyłania komunikatów SMS, faksów i danych komputerowych, prowadzenia rozmów konferencyjnych, zabezpieczenie przycisków przed przypadkowym naciśnięciem itp.

Aparat dla bogaczy

Najdroższymi spośród telefonów są Nokia 8110, Alcatel HC 1000, Ericsson GF 388, Motorola 8400 i Panasonic EB-G500. Ceny aparatów różnią się (czasami nawet znacznie) w zależności od operatora, który je sprzedaje. Ten czynnik może także znacznie zaważyć na wyborze sieci GSM, z której usług chcemy korzystać. Można jednak kupić oddzielnie aparat i aktywację. Wszystkie wymienione modele aparatów GSM są tańsze w sieci Plus GSM - niekiedy nawet o kilkaset złotych.

Jak wynika z naszych doświadczeń, podczas pracy z opisywanymi aparatami najbardziej optymalnym wyborem w najwyższej klasie cenowej jest Nokia 8110. Posiada ona wszystkie cechy niezbędne w pracy: może pracować nieprzerwanie do 70 godz. przy czym czas pełnego ładowania baterii wynosi zaledwie godzinę. Ma największa spośród wszystkich aparatów pamięć numerów telefonicznych i umożliwia przesyłanie komunikatów SMS, faksów i danych. Jednocześnie jest mała i bardzo poręczna. Wyposażona jest w odsuwaną klapkę z mikrofonem, zabezpieczającą przyciski przed przypadkowym naciśnięciem.

Drugim proponowanym aparatem jest Alcatel HC 1000. W niektórych kategoriach przewyższa on Nokię 8110 (ma np. wbudowany kalkulator, zegarek i terminarz). Telefon ten ma zdecydowanie najlepszy wyświetlacz i jest bardzo prosty w obsłudze.

Dalej plasują się Panasonic EB-G500 i Ericsson GF 388. Zdecydowanie gorzej od nich wypada najlepsza Motorola, model 8400, która jest ciężka, krótko pracuje na bateriach, a czas pełnego ładowania wynosi 4 godz.

Wariant oszczędnościowy

Spośród tańszych telefonów - Nokia 1610, Nokia 2110, Alcatel HC 800, Ericsson GA 318, Motorola 7500 i Flare oraz Siemens S3 com, najlepiej, naszym zdaniem, wypada ten ostatni. Siemens S3 com jest jednym z najtańszych telefonów, ale jednocześnie najlepiej wyposażonym w tej klasie cenowej.

Dalej jest już trudno jednoznacznie zdecydować o kolejności aparatów. Najtańszym modelem jest Ericsson GA 318, jednak - ze względu na ubogie możliwości - nie możemy go polecać. Zalecamy raczej wybór między Alcatelem HC 800 a Nokią 2110.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200