Jak zwiększyć efektywność zarządzania firmowej infrastruktury IT

Posiadanie odpowiednich technologii pozwalających na efektywne i uproszczone zarządzanie infrastrukturą IT, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw może stanowić o budowaniu przewagi rynkowej.

O sukcesie w dzisiejszym świecie technologii decyduje wiele czynników. Wyraźnie jednak widać, że niebagatelną rolę zaczynają odgrywać te rozwiązania, których zastosowanie nie wymaga nadmiernego angażowania zasobów ludzkich, a do tego są proste, skalowalne i „czytelne” dla użytkownika. Takie rozwiązania do zarządzania infrastrukturą IT posiada amerykański gigant technologiczny, Hawlett Packard Enterprise. Ich przewagą jest nie tylko skuteczność zastosowania, ale wspomniane już uproszczenie procesów zarządczych nad całą infrastrukturą w danej organizacji oraz możliwość łączenia i uzupełniania się wzajemnie poszczególnych rozwiązań.

Macierze upraszczają procesy

W dobie gospodarki opartej o dane, przewagę rynkową uzyskują te organizacje, które potrafią szybko i efektywnie zapewnić sobie dostęp do nich. Praca na dużych zbiorach danych, umiejętność analizy danych kluczowych i co za tym idzie skuteczne wyciąganie wniosków muszą mieć solidną podstawę. A nią jest wydajna, skalowalna infrastruktura IT, którą powinno się łatwo i efektywnie zarządzać. Dziś mniejsze znaczenie ma fakt, czy dane przetwarzane są w firmowych centrach danych, w chmurze prywatnej czy publicznej. Ważne jest natomiast, w jaki sposób, czyli jak szybko i jak zwinnie istotne informacje będą przetworzone i wywołane. Jak więc skutecznie, ekonomicznie i elastycznie przetwarzać dane z wielu środowisk, systemów czy aplikacji, zapewniając ciągły do nich dostęp, niezależnie od obciążenia, istotnie w ten sposób wpływając na jakość biznesu organizacji? I, co ważne, robić to nawet nie posiadając rozbudowanych działów IT? „Dzięki Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu macierzy HPE Nimble Storage. „Poprzez rozwiązania takie jak Nimble, można upraszczać i automatyzować procesy, które wcześniej wymagały aktywnego zaangażowania personelu” – mówi Adam Tomczak, EG Business Development HPE.

Problemem wielu systemów IT jest niedopasowanie między wymaganiami aplikacji i oczekiwaniami użytkowników a szybkością dostępu do danych. W efekcie często dochodzi do spowolnienia pracy systemów, a to bezpośrednio może przekładać się na wyniki finansowe organizacji, której klienci oczekują najwyższego poziomu dostępności usług. „Brak dostępności i niestabilna praca systemów IT to najczęstsza przyczyna strat finansowych i wizerunkowych firmy. Z jednej strony niemożliwe jest podejmowanie szybkich i trafnych decyzji biznesowych, ze względu na brak dostępności do danych, z drugiej strony powoduje niezadowolenie klientów i ich potencjalne odejście do konkurencji” – potwierdza Maciej Kalisiak, Country Innovation Lead w HPE.

Jak zaznacza Adam Tomczak, dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie większości przedsiębiorstw bez dostępu systemów i aplikacji biznesowych. Ale godzinne, minutowe czy nawet sekundowe przestoje w funkcjonowaniu środowisk IT mogą skutkować wymiernymi stratami finansowymi. „Pracownicy nie mogą obsługiwać klientów, klienci nie mogą korzystać z oferowanych usług, linie produkcyjne nie mogą funkcjonować” – podsumowuje ekspert.

Pożądany element

HPE Nimble Storage posiada wbudowany system analityki predykcyjnej HPE InfoSight, który służy do analizy środowiska, przewidywania awarii oraz poprawy działania samego środowiska i jego wydajności. To unikalne, w skali całego rynku, rozwiązanie. Wspomniana platforma predykcyjna HPE InfoSight analizuje bowiem dane pochodzące z całej infrastruktury, od pamięci masowej do maszyn wirtualnych, w celu wykrywania potencjalnych problemów. Zagrożenia są eliminowane przez zmiany konfiguracyjne we wszystkich instalacjach HPE Nimble Storage, również te, które mają swoje źródło poza pamięcią masową. Proces analizy, kontroli i zarządzania środowiskiem został maksymalnie uproszczony i automatyzowany, przez co całe rozwiązanie zyskuje jeden poważny argument – skutecznie działanie nie zależy od problemów z zasobami ludzkimi potrzebnymi do zarządzania infrastrukturą. Oznacza to, że poprzez swoją prostotę we wdrożeniu i działaniu, nie wymagających zaawansowanych i specjalistycznych kompetencji, rozwiązanie dobrze sprawdzi się w mniejszych organizacjach, które mogą mieć problemy z dostępem do kompetencji.

HPE InfoSight staje się więc pożądanym elementem infrastruktury IT w organizacjach, pozwalając na znacznie szybszy, lepszy i wydajniejszy monitoring nie tylko macierzy, ale całego środowiska.

Producent, w porównaniu do podobnych rozwiązań dostępnych już na rynku, poszedł krok dalej i dla platformy HPE InfoSight, pierwotnie związanej z analizą wydajności macierzy HPE Nimble Storage, uczynił narzędzie, które wspiera zarządzanie wielu innych produktów.

Choć platforma nie potrafi jeszcze korelować analiz pomiędzy macierzą a serwerami, HPE zmierza usilnie w tym kierunku. Obecnie analiza predykcyjna jest stosowana w pamięciach masowych serii HPE 3PAR, a także w serwerach HPE ProLiant.

Hiperskalowalne wsparcie biznesu

Nowością jest ogłoszona niedawno adaptacja HPE InfoSight do rozwiązania HPE SimpliVity.

To kolejne rozwiązanie, które HPE proponuje małym i średnim przedsiębiorstwom, by wesprzeć ich na konkurencyjnym rynku. HPE SimpliVity to technologia hiperkonwergentna, integrująca zarządzanie infrastruktury obliczeniowej, sieciowej i storage’owej. To oznacza pełną kontrolę nad procesami w ramach rozwiązania dostarczonego przez jednego dostawcę. Rozwiązania hiperkonwergentne umożliwiają budowanie wydajnego i skalowalnego środowiska, które może być elementem hybrydowego IT w firmie. „Świat IT staje się coraz bardziej hybrydowy, łącząc rozwiązania on-premise z chmurą publiczną. Niezwykle istotne jest to, aby infrastruktura IT pozwalała na elastyczność działania w tych dwóch światach, świecie chmury prywatnej i publicznej. W HPE stawiamy na umożliwienie klientom tego typu doświadczeń, niezależnie od tego, gdzie ich dane i aplikacje faktycznie się znajdują” – tłumaczy Maciej Kalisak. Ponieważ coraz więcej organizacji wybiera nie rozwiązania czysto cloudowe, ale zaczyna dostrzegać korzyści płynące z hybrydowego IT, czyli połączenia chmury prywatnej i publicznej z zasobami on-premise, trzymanymi i zarządzanymi u siebie, HPE SimpliVity staje się skutecznym narzędziem wspomagającym ten rynkowy trend, pozwalając dzięki kontroli infrastruktury na szybsze wdrażanie rozwiązań i produktów.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, również z sektora usług finansowych, najczęściej nie posiadają silosowych działów technologicznych, mają małą liczbę pracowników IT, przez co często borykają się z dostępnością kompetencji w zakresie IT. Informatycy „nie są z gumy”, nie mogą zająć się wszystkim jednocześnie. Zarządzanie i monitorowanie infrastruktury wobec zmagań z utrzymaniem dostępności usług może nawet schodzić na dalszy plan. Dlatego potrzebne są w tym sektorze rozwiązania dające lepszą kontrole i automatyzujące procesy, takie jak hiperkonwergentna platforma HPE SimpliVity 380. Rozwiązanie upraszcza funkcjonowanie środowiska informatycznego, łącząc infrastrukturę i zaawansowane usługi przesyłania danych przeznaczone dla obciążeń zwirtualizowanych. Obejmuje serwer, pamięć masową i sieć pamięci masowej. Udostępnia też pełny zestaw zaawansowanych funkcji, które znacznie zwiększają wydajność obciążeń zwirtualizowanych, zapewniają ich lepszą ochronę i ułatwiają zarządzanie nimi. Platforma jest tańsza w zarządzaniu i obsłudze, w porównaniu ze stosowanymi często stosami infrastruktury. HPE SimpliVity 380 łączy w sobie zasoby procesora x86, pamięć masową i sieć w jednym hiperkonwergentnym systemie. A to oznacza optymalizację firmowej infrastruktury i zmniejszoną potrzebę w organizacji na zakup wielu niepowiązanych ze sobą komponentów.HPE SimpliVity 380 to rozwiązanie, które potrafi zastąpić wiele elementów skomplikowanej infrastruktury IT, łącznie z backupem. Pozwala na szybkie wdrożenie, proste zarządzanie znanymi na rynku IT narzędziami oraz umożliwia niezwykłą skalowalność i prostotę rozbudowy. Jednocześnie optymalizuje ilość przechowywanych danych, zapewnia wysoki poziom dostępności oraz posiada wbudowane mechanizmy backupu. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uprościć administrację infrastrukturą IT” – mówi Maciej Kalisiak.

Cena? W ujęciu „PLN” może niektóre organizacje przystopować w decyzji o zakupie. Jednak, gdy weźmie się pod uwagę szybki zwrot z inwestycji i możliwości technologiczne, jakie daje narzędzie, okazuje się, że gra jest warta świeczki. „Badania porównawcze wśród klientów operujących w środowiskach wirtualnych jasno pokazują, że SimpliVity jest dużo optymalniejszym rozwiązaniem koszowym. Uwspólnienie infrastruktury pozwala znacząco zredukować koszty operacyjne. Użytkownicy SimpliVity wykazują obniżenie kosztów wsparcia na poziomie 69%. Ponad to, wzrost produktywności personelu przekłada się na 183% zwrot z inwestycji w ciągu jednego roku! HPE wraz z SimpliVity daje gwarancję SLA odtworzenia 1TB maszyn wirtualnych z backup poniżej 60 sekund. Hiperkonwergencja w HPE to nie tylko wymierne korzyści dla biznesu, ale również swoista polisa ubezpieczeniowa dla działów IT” – wyjaśnia Adam Tomczak.