Jak zwiększyć efektywność chmur

Dodatkowym efektem popularyzacji modeli usługowych jest wzrost zainteresowania technologiami optymalizacji łączy WAN. Efektywność działania systemów chmurowych w bezpośredni sposób zależy bowiem od wydajności dostępu do sieci rozległej.

Jak zwiększyć efektywność chmur

Jeszcze kilka lat temu akceleratory WAN były rozwiązaniem wykorzystywanym głównie przez duże korporacje i to często w bardzo ograniczonym zakresie - do obsługi wybranych, pojedynczych aplikacji. W mniejszych firmach znajomość tej technologii była znikoma. Wzrost popularności rozwiązań chmurowych, które udostępniają aplikacje wykorzystując sieci rozległe spowodował, że zainteresowanie technikami optymalizacji transmisji danych zaczęło szybko się zwiększać. Zdaniem analityków już obecnie przekroczona została bariera masowych zastosowań akceleratorów WAN.

Polecamy Jak się poruszać po wirtualnym świecie?

Optymalizacja wydajności sieci WAN i akceleracja pracujących w niej aplikacji może nawet kilkudziesięciokrotne zwiększyć wydajność systemu bez konieczności inwestycji we wzrost fizycznej przepustowości łączy. Ale niestety nie jest to technologia uniwersalna, która daje jednoznaczny i łatwy do zmierzenia efekt w każdej infrastrukturze IT. Warto zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń i praktycznych zastosowań.

Rynek optymalizacji szybko rośnie

Dotychczas najczęściej stosowanym modelem było wykorzystywanie akceleratorów WAN do obsługi pojedynczych aplikacji lub lokalizacji, a znacznie rzadziej do optymalizacji całej firmowej infrastruktury wykorzystującej sieć rozległą. Często wdrożenie takiego rozwiązania wynikało z problemów związanych z wymianą danych z jakimś odległym oddziałem firmy. "Gdy jednak wdrożenie akceleratora okazało się sukcesem, administratorzy IT zaczęli się zastanawiać nad szerszymi możliwościami wykorzystania takiej technologii" mówi z kolei Daniel Kennedy z firmy analitycznej TheInfoPro.

Polecamy Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Szybki wzrost z reguły oznacza zmiany na rynku i przejęcia mniejszych dostawców lub ich technologii przez mające silniejszą pozycję rynkowa duże korporacje. Zdaniem analityków w tym roku można oczekiwać rewolucyjnych zmian i przekształceń własnościowych w tym segmencie rynku.

Jakie problemy rozwiązują akceleratory WAN

Optymalizacja łączy WAN nie zawsze może zastąpić inwestycje w zwiększenie fizycznej przepustowości sieci, ale jest to technologia, która umożliwia znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystanie dostępnych zasobów.

Przeciążenie sieci powoduje spowolnienie transmisji i problemy z dostępnością aplikacji lub usług. Można je rozwiązać zwiększając fizyczną przepustowość łączy WAN. Ale nie zawsze jest to możliwe z przyczyn technicznych lub ekonomicznych. Bo nie w każdej lokalizacji łatwo dostępna jest infrastruktura telekomunikacyjna zapewniająca możliwość skalowania przepustowości. A jeśli nawet jest to możliwe to trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z nie tylko z wynajęciem łącza, ale również odpowiednią modernizacją firmowej infrastruktury sieciowej.

Polecamy NAS - kupować czy budować?

Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie oprogramowania i urządzeń, które w inteligentny sposób, na bieżąco analizują dane i wykorzystując odpowiednie bufory pamięciowe, kompresję, deduplikację itp. zmniejszając liczbę informacji, która musi być przesyłana w sieci fizycznej. A takie są właśnie zasady działania technologii optymalizacji WAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200