Jak zniwelować efekty wydarzeń losowych dzięki systemom BI

Głównym kosztem wdrożenia systemu był więc zakup licencji. Dyrektor IT w firmie Itaka podkreśla też, że tradycyjne wdrożenia narzędzi BI wymagają przewidzenia na początku projektu, jakie dane i w jaki sposób będą analizowane, co jest niezwykle trudne przy szybko rozwijającej się firmie. Dzięki temu, że w QlikView obliczenia są wykonywane w czasie rzeczywistym na danych załadowanych do pamięci operacyjnej, a definicje wymiarów i ich modyfikacje mogą być wprowadzane w ciągu kilku minut, możliwe jest podejście iteracyjne do budowania aplikacji. W efekcie użytkownicy szybko mogą zacząć korzystać z efektów pracy deweloperów i weryfikować kierunek rozwoju aplikacji.

Background dla dobrych decyzji

Jakie korzyści, poza możliwością budowania ad hoc aplikacji i analizą skutków nagłych zdarzeń, widzi firma z wdrożenia profesjonalnego narzędzia BI w ponad pół roku po zakupie rozwiązania? Przedstawiciele Itaki zwracają uwagę, że aplikacje przygotowane w QlikView są realizowane przez pracowników Itaki, dzięki czemu można powiedzieć, że są "skrojone na miarę" i pozwalają użytkownikom uzyskać, potrzebne im w codziennej pracy dane "od ręki" w przystępnej formie. Dzięki temu efektywność pracy znacznie wzrosła. Oszczędności wynikające tylko z faktu zwiększenia efektywności pracy w ciągu roku użytkowania aplikacji pokryją już koszty jej wdrożenia. "Największą korzyścią jest oczywiście możliwość szybszego podejmowania właściwych decyzji, opierając się na faktach, które możemy obserwować dzięki QlikView" - zauważa Arkadiusz Olchawa. Generując raporty oparte na wszystkich bieżących i historycznych danych, firma może podejmować lepsze decyzje. Ma także możliwość szybkiego wychwytywania nieprawidłowości i obserwowania trendów. To background dla dobrych decyzji i wzrostu efektywności. Informacje, jakie firma pozyskuje dzięki narzędziu BI, wpływają też na kształtowanie produktów i cen. "Dzięki temu efekty sprzedaży są lepsze" - dodaje dyrektor IT w Itace.

Dotychczas firma stworzyła w QlikView aplikację do szczegółowej analizy sprzedanych imprez oraz narzędzie do optymalizacji wykorzystania "zapasów", czyli aplikację umożliwiającą bieżącą analizę wykorzystania miejsc w samolotach, autokarach, aplikację do zarządzania należnościami, która usprawni pracę działu zajmującego się windykacją należności, oraz aplikację będącą pomysłem użytkowników korzystających z QlikView, która ułatwi im proces rozliczania prowizji agencyjnych. Arkadiusz Olchawa przyznaje, że stale pojawiają się nowe pomysły wykorzystania QlikView zgłaszane przez pracowników. Pojawiło się też kilka pomysłów, których wykorzystanie dawałoby firmie przewagę konkurencyjną, ale o nich z oczywistych względów firma nie chce opowiadać.


TOP 200