Jak zmniejszyć firmowe rachunki za prąd?

Na odpowiednim zarządzaniu energią można zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Budynki z wdrożonymi rozwiązaniami PoE (Power over Ethernet) są o 45% bardziej energooszczędne, dzięki zasilaniu prądem stałym.

Brett Sayles/ Pexels

Wnioski o zamrożenie ceny maksymalnej prądu dla firm można składać tylko do 30 listopada. W styczniu 2023 nastanie prawdziwy Dziki Zachód, jeżeli chodzi o ceny energii. Co więcej, możliwe są blackouty – być może nie będzie wyłączeń prądu dla gospodarstw domowych, ale z dużym prawdopodobieństwem dotkną przemysł. Optymalizacja działania urządzeń już dziś obniży koszty i pozwoli przygotować się na bardziej pesymistyczne scenariusze.

Istnieją proste rozwiązania, które zmniejszą zużycie prądu i obniżą koszty prowadzenia działalności. Wystarczy odpowiednia konfiguracja i niewielkie inwestycje w posiadaną infrastrukturę.

Zobacz również:

  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać

Automatyczne wyłączanie urządzeń, z których nie korzystamy stale

Wyłączanie urządzeń poza godzinami pracy w oczywisty sposób zmniejsza firmowe zapotrzebowanie na energię. Analizując zapotrzebowanie pracowników biurowych, w tym ich godziny pracy, można w prosty sposób wdrożyć automatyzację i generować oszczędności. Przykład w zakresie PoE mogą stanowić Access Pointy. Wyłączenie zasilania 1000 punktów dostępowych (10 W) na 12 godzin dziennie zaoszczędzi ok. 43,5 megawatogodziny rocznie. Patrząc po najnowszym taryfikatorze dla MŚP, daje to ponad 30 tys. złotych.

Oprogramowanie do zarządzania energią

Według raportu opracowanego przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA), ok. 1% energii wyprodukowanej na świecie trafia do centrów danych. Zmniejszenie mocy obliczeniowej w centrach danych może obniżyć koszty i wspomóc sieć energetyczną w skali nawet całego kraju. Oprogramowanie takie jak Cisco Intersight Workload Optimizer (IWO) może analizować zasoby maszyn wirtualnych i dostarczać użytecznych zaleceń w celu zmniejszenia alokacji zasobów obliczeniowych.

Badanie Forrester Total Economic Impact™ Study zlecone przez Cisco (2021 r.), w którym przeanalizowano sześciu klientów Cisco , wskazało, że dzięki IWO zmniejszamy wykorzystanie zasobów (procesora i pamięci) o 20% przy jednoczesnym zachowaniu wydajności.

Zoptymalizuj wydajność firmowych systemów wentylacyjnych

Systemy chłodzenia w centrach danych mogą być przeskalowane i działać przy zaledwie częściowym obciążeniu. Istnieją metody, które pomagają zapewnić odpowiednie warunki temperatury i wilgotności. Instalując czujniki i pulpit nawigacyjny, można zmniejszyć marnotrawienie energii. Cisco Intersight Workload Optimizer (IWO) potrafi zmniejszyć zapotrzebowanie na energię firmowego centrum danych nawet o 20%. Połączenie zastosowania standardów American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE), danych z czujników środowiskowych i proaktywnego monitorowania może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i emisję dwutlenku węgla od 20 do 50% .

Ustalenie godzin aktywności sprzętu biurowego

Urządzenia do komunikacji wideo takie jak Cisco Desk i Room Series stanowią podstawowe wyposażenie firm stawiających na hybrydowość swoich zespołów. Ustawienie godzin pracy urządzeń Cisco zapobiega ich wybudzeniu się w przypadku wykrycia ruchu w pomieszczeniu (np. w obecności serwisu sprzątającego po godzinach pracy), co pozwala zaoszczędzić energię i wydłużyć żywotność ekranów.

Power over Ethernet

Funkcją, która może pomóc klientom firmy osiągnąć cele związane ze zrównoważonym rozwojem, jest Power over Ethernet, znane jako PoE. W ostatnich latach Cisco zintegrowała PoE z rodziną przełączników Catalyst. Obecnie rozwiązanie to jest jeszcze skuteczniejsze, dzięki wprowadzeniu UPoE+. Pozwala ono operatorom budynków uzyskać elastyczność w projektowaniu przestrzeni roboczych zgodnie z potrzebami użytkowników, a nie dostępem do gniazdek. Może to zwrócić się w postaci redukcji kosztów materiałów elektrycznych. Dzięki zastosowaniu mikrosieci DC z UPOE+ można wyeliminować straty konwersji z AC na DC, co daje oszczędności przy każdym obciążeniu. Inteligentnie zarządzane budynki mogą być nawet o 45% bardziej energooszczędne, dzięki zasilaniu prądem stałym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200