Jak zmienić cieżką sytuację w dobrą pracę?

„Mówiąc szczerze, najlepszym czasem do negocjacji jest moment najtrudniejszy, kiedy właśnie zostałeś zwolniony" - Sudan Gould z firmy Gould and Associates.

„Mówiąc szczerze, najlepszym czasem do negocjacji jest moment najtrudniejszy, kiedy właśnie zostałeś zwolniony" - Sudan Gould z firmy Gould and Associates.

Kiedy nadchodzi redukcja, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli się jest przygotowanym na najgorsze.

Kiedy stało się oczywiste, że będą zwolnienia w firmie administrującej nieruchomościami Balcor Co. w Chicago, Stuart Bard, podówczas wiceprezes do spraw automatyzacji pracy biurowej, natychmiast przeprowadził wywiad w kręgu przyjaciół, dawnych pracowników i kolegów w innych przedsiębiorstwach, aby zorientować się w perspektywach zmiany miejsca pracy.

„Moja żona spodziewała się dziecka, gwałtowna zmiana byłaby więc dla nas bardzo niepożądana" - mówi Bard, który jest teraz dyrektorem oddziału konsultingowego firmy buchalteryjnej Blackman Kallick.

Bard czekał i planował. Gdy otrzymał spodziewane wymówienie, był przygotowany. Wynegocjował warunki zakończenia zatrudnienia, które obejmowały odprawę pieniężną, kontynuację ubezpieczenia na określony czas i pomoc przy zmianie kwalifikacji zawodowych. W tym momencie rozpoczął poszukiwanie nowej pracy. Zajęło mu to dwa i pół miesiąca.

Bard spożytkował ten czas na rewaloryzację swoich dotychczasowych osiągnięć i rozważenie, jak dalej kierować swą karierą. Wynik? Jest teraz konsultantem do spraw zmian inżynieryjnych. Jest to nowy fascynujący zawód, zwrot w jego karierze.

„To, co było okolicznością negatywną, obróciło się w mej karierze na moją korzyść" - mówi Bard.

Bądź przygotowany

Zmiana złej sytuacji na dobrą wymaga specjalnych studiów i przygotowań. Wymówienie może być utratą pracy bez żadnych perspektyw, lub krokiem do następnego stopnia kariery.

Eksperci twierdzą, że zwykle istnieją oznaki nadciągających wymówień:

• Zarobki spadają i nie daje się negocjo-wać ich zmiany z kierownictwem.

• Planuje się skonsolidowanie operacji i zamyka oddalone filie, oddziały czy magazyny.

• Zamraża się stan zatrudnienia, a stanowiska zwalniane w sposób naturalny nie zostają uzupełnione.

• Kierownicy wydają się zatroskani i spędzają wiele czasu na zamkniętych zebraniach z przełożonymi.

Są rzeczy, które informatyk może i powinien robić, kiedy pojawią się takie symptomy. Wielu twierdzi nawet, że każdy informatyk powinien dokonywać stałego „sprawdzania stanu" rynku pracy bez względu na to, jak bezpieczne wydaje się jego zatrudnienie.

„Okazjonalne wywiady powinny być przeprowadzane stale" - mówi Peter Bradshaw, prezes firmy Organization Consultants, specjalizującej się w rezerwach ludzkich i problematyce zatrudnienia. „Powinieneś utrzymywać swoje zdolności wywiadowcze w stanie gotowości i przeprowadzać staranne oszacowania aktualnego stanu rynku. Nie ma innej drogi robienia tego jak przez praktykę."

Podczas depresji najbardziej zagrożone bywają stanowiska leżące poza głównym kierunkiem działalności firmy - twierdzą eksperci. „Prace pomocnicze, stanowiska sztabowe i administracyjne idą zwykle na pierwszy ogień" - mówi Andrew G. Spohn, prezes menadżersko-konsultingo-wej firmy A. G. Spohn and Associates z Summit. Ale ten sposób widzenia rzeczy może oznaczać krótkowzroczność: Jeśli sprawy idą rzeczywiście źle, centralne stanowiska pracy w firmie także powinny podlegać eliminacji. Co więcej, nawet jeśli przeżyje się początkową redukcję, trzeba pamiętać, że pierwsza fala zwolnień zwykle nie jest ostatnią. „Możecie przeżyć pierwszą tylko po to, by stać się ofiarą następnej" - mówi Bradshaw.

Najlepszą rzeczą do zrobienia w ciężkim momencie - powiadają eksperci - nawet, jeśli systematycznie rozglądasz się dookoła za nowymi możliwościami, to robić wrażenie, że jest się oddanym swej pracy i swemu przedsiębiorstwu. „Na pewno nie jest to moment, aby występować z żądaniem podwyżki albo skargą." -mówi Bradshaw. „Wtedy właśnie trzeba demonstrować zaangażowanie, lojalność i produktywność." Ważna chwila

Jeżeli stało się najgorsze i otrzymałeś wypowiedzenie, ważne jest, abyś pozostał spokojny i wynegocjował w tym momencie najlepsze warunki twego odejścia.

„Mówiąc szczerze, najlepszym czasem do negocjacji jest moment najtrudniejszy

kiedy właśnie zostałeś zwolniony" - mówi Sudan Gould z biura pośrednictwa Gould and Associates. „To jest właściwy moment, abyś przypomniał swemu pracodawcy, co zrobiłeś dla firmy i co ona powinna zrobić dla ciebie."

Oto kilka pytań, które trzeba zadać po otrzymaniu wypowiedzenia:

• Jak wysoka będzie moja odprawa pieniężna?

• Czy będę otrzymywać jeszcze świadczenia opieki zdrowotnej?Jeżeli tak, to jak długo?

• Co się stanie z emeryturą, wysługą lat, udziałem w zyskach i innymi korzyściami, nie należącymi do wynagrodzenia, a nabytymi podczas długiego zatrudnienia?

• Czy otrzymam od firmy darmowo pomoc i doradztwo w sprawie zmian kwalifikacji zawodowych?

• Czy szef jest gotów napisać mi list polecający albo ułatwić kontakty w sprawie nowej pracy?

„Warunki odprawy nie są nienaruszalne i często mogą być wyraźnie polepszone w wyniku negocjacji" -mówi Bradshaw. „Postaraj się otrzymać list rekomendacyjny, zanim wyjdziesz z pokoju." I dodaje: „Nie ma nic niewłaściwego w tym, aby prosić o pomoc w poszukiwaniu pracy kolegów, którzy zostają w firmie."

A przede wszystkim, jak mówi Spohn i inni, umowa określająca warunki odejścia z pracy powinna być na piśmie. Rozmowa w tej sprawie bywa bardzo napięta i ostra, tak że nikt dokładnie nie pamięta, co mówił i słyszał.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200