Jak zmieniano pracę w 2020

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Devire na zlecenie Kodilla.com, specjaliści IT, kierownicy ds. rozwoju i biznesu, analitycy biznesowi, psychologowie, radcy prawni - to pracownicy, których w minionym roku przybyło na polskim rynku pracy najwięcej.

Jak zmieniano pracę w 2020

Wśród branż, które oferowały najwięcej pracy w 2020 roku dominował sektor związany z nowymi technologiami. „Potwierdziły się wcześniejsze prognozy, że branża IT nie tylko pozostanie stabilna, ale wręcz będzie nadal mocno się rozwijać. W 2020 roku takim impulsem stało się wzmożone zapotrzebowanie na oprogramowanie, związane z masowym przechodzeniem biznesu do strefy online” – komentuje Paulina Kubera, ekspertka ds. rynku pracy oraz rekrutacji IT w Devire.

Pracownicy specjalizujący się w nowoczesnych technologiach i usługach informatycznych otrzymali aż 9,8 tys. propozycji (czyli o 2,4% więcej niż jeszcze w roku 2019). Poza tym na pracę mogli liczyć eksperci od oprogramowania komputerowego, dla których pojawiło się 2,1 tys. ofert, co stanowiło wzrost o 2,6% w porównaniu z 2019 r.

Zobacz również:

  • Satysfakcja pracowników spada mimo podwyżek
  • Wzrost sektora nowoczesnych usług dla biznesu
  • Firmy rezygnują z wymogu ukończenia studiów wyższych, stawiając na umiejętności

Największą uwagę osób, które zdecydowały się w 2020 r. na zmianę pracy przyciągały stanowiska związane z IT. „Z danych, które udostępniło nam Devire, widać, że jako programistów front-end zatrudniono 6960 osób (8% wzrost w ciągu ostatniego roku), a jako starszych inżynierów ds. oprogramowania 9480 osób. Pracę znaleźli też tacy specjaliści, jak kolejno: Full Stack Engineer - 4285 osób (4% wzrost), inżynier ds. oprogramowania - 26 024 osób (4% wzrost) i analityk - 5883 osób (3% wzrost)” - wymienia Magdalena Rogóż z Kodilla.com.

Interesujący jest również kontekst trendów w wynagrodzeniach. „W najnowszym raporcie Devire “Przegląd Wynagrodzeń 2021” piszemy, że z pewnością nie zmaleje zapotrzebowanie na takich ekspertów, jak: Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer czy Cloud Network Engineer. Obserwujemy też wyraźnie zwiększony popyt na doświadczonych kandydatów z obszaru DevOps ze znajomością rozwiązań cloudowych, których oczekiwania finansowe wzrosły w ciągu roku z około 22 000 zł do średnio 25 000-27 000 zł netto na umowie B2B, Przewidujemy, że ta tendencja utrzyma się w 2021 roku, a inżynierowie DevOps będą mogli liczyć na wynagrodzenia wyższe o 10-15%” - tłumaczy Paulina Kubera z Devire.

Widać także wzrost znaczenia pracowników z branży e-commerce, którzy dziś mogą znaleźć zatrudnienie niemal w każdej branży – tego typu specjaliści mogą liczyć na zarobki od 5 do nawet 30 tys. złotych brutto miesięcznie. W 2021 roku pracodawcy będą poszukiwać również ekspertów z obszarów CRM, marketing automation, programmaticu czy analityki danych digitalowych i CRM-owych. Tylko w ostatnich miesiącach aż 90% kandydatów z branży przyznaje, że dostało zaproszenie do udziału w tego typu rekrutacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200