Jak zmieniają się systemy ERP

Funkcje i funkcjonalności

Trudno oczekiwać, aby po latach intensywnego rozwoju w zakresie funkcji wspierających typowe procesy biznesowe można było wymyślić całkiem nowe rozwiązania. Kolejni producenci wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Z jednej strony są to systemy bardziej zaawansowane i wyposażone w wyspecjalizowane funkcje biznesowe, a z drugiej relatywnie prostsze rozwiązania przeznaczone dla mniejszej wielkości firm. Taką dwutorowość rozwoju oferty zaobserwować można m.in. u wszystkich największych producentów systemów klasy ERP.

Redakcja poleca: Kompendium wiedzy o ERP
Praktyczny poradnik Computerworld dla kupujących i wdrażających systemy do obsługi procesów biznesowych. Przedstawiamy sprawdzone recepty na udane wdrożenie systemu ERP. W kompendium prezentujemy funkcjonalności oferowanych na polskim rynku rozwiązań oraz katalog zawierający krótką charakterystykę poszczególnych systemów, ich najważniejsze cechy, odsetek zrealizowanych wdrożeń w rozbiciu na branże, a także czynniki, które zdaniem producentów oprogramowania odróżniają je od rozwiązań konkurencyjnych. W praktyczny i maksymalnie jasny sposób przedstawiamy najlepsze praktyki w zakresie:
  • wyboru oprogramowania,
  • prowadzenia przetargowego,
  • negocjacji kontraktu i realizacji wdrożenia.

Ogólna koncepcja większości producentów oprogramowania klasy ERP zakłada uproszczenie dostępu do informacji oraz usprawnienie wymiany informacji. Na pierwszy rzut oka widoczne są zmiany w zakresie interfejsu obsługi nowoczesnych systemów klasy ERP. Kolejni producenci sięgają bowiem po nowoczesne, lekkie technologie pozwalające na budowanie elastycznych, wieloplatformowych rozwiązań. Codziennością stają się więc kolorowe, dynamicznie zmieniające się interfejsy wzorowane na rozwiązaniach stosowanych powszechnie na rynku konsumenckim. Równolegle postępują działania zmierzające do podniesienia użyteczności systemów biznesowych. Zmiany w tym zakresie idą przede wszystkim w kierunku uproszczenia dostępu do informacji przydatnych w kontekście pełnionej przez użytkownika funkcji. Dość powszechne jest też dążenie do uproszczenia dostępu do wiedzy dzięki zastosowaniu rozwiązań znanych z rozwiązań klasy Business Intelligence. W tym miejscu wskazać trzeba m.in. coraz bardziej powszechne kokpity menedżerskie, często predefiniowane i dopasowane do potrzeb typowych dla danego stanowiska. Jednocześnie narzędzia te są rozwijane pod kątem jak największej elastyczności rozumianej jako możliwości swobodnego dopasowania wyglądu oraz funkcji systemu do indywidualnych potrzeb - i to bez ingerencji w kod źródłowy systemu. Na topie są też rozwiązania pozwalające na wykorzystanie potencjału rozwiązań wspierających prowadzenie działalności z poziomu urządzeń przenośnych.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Nowości w zakresie funkcjonalnym są zaś odbiciem zmian w gospodarce i sposobach realizacji poszczególnych procesów. Nowe funkcje systemów klasy ERP często opierają się na nowych metodykach zarządzania procesami biznesowymi, m.in. pojawiających się technikach w zakresie planowania i harmonogramowania produkcji czy organizacji łańcuchów logistycznych. Gros zmian koncentruje się też na obszarze kadr i płac. Mowa tu przede wszystkim o rozwiązaniach pozwalających na automatyzację części typowych działań oraz wykorzystanie tzw. mechanizmów samoobsługowych. Zmiany dotyczą też m.in. obsługi działalności finansowo-księgowej w kontekście specyfiki firm międzynarodowych, funkcji wspierających zarządzanie procesami biznesowymi i cyklem życia produktów. Poza tym kolejni dostawcy dają swoim klientom możliwość rozszerzenia standardowej funkcjonalności systemu za pomocą mocno wyspecjalizowanych aplikacji rozwijanych przez niezależnych dostawców. Nieunikniona wydaje się też stopniowa, ale konsekwentna migracja oprogramowania tej klasy w kierunku modelu cloud computing. W tym modelu swoje rozwiązania oferują już nie tylko dostawcy małych, innowacyjnych i wysoce specjalizowanych aplikacji. Coraz częściej w modelu cloud dostępne są rozwiązania obecne na rynku od wielu lat.

ERP z chmury

Eksperci spodziewają się istotnego wzrostu sprzedaży rozwiązań oferowanych w modelu usługowym. Według analityków firmy Forrester Research do 2015 roku ten segment światowego rynku rozwiązań klasy ERP ma rozwijać się w średnim tempie rzędu 21 proc. rocznie. Jednocześnie popularyzacja rozwiązań oferowanych w modelu usługowym doprowadzić ma do powstania szerokiej gamy różnorodnych, hybrydowych modeli dostarczania systemów wspierających zarządzanie. Takie rozwiązania mają łączyć większość zalet rozwiązań oferowanych tylko w modelu usługowym z korzyściami typowymi dla rozwiązań instalowanych lokalnie.

Za oceanem początki tych zmian widać już dzisiaj. Do Polski fala zainteresowania dostępnymi w modelu cloud rozwiązaniami wspierającymi zarządzanie ma dopiero nadejść. Jednocześnie doświadczenia bardziej rozwiniętych rynków wskazują na to, że wiele firm w pierwszej kolejności decyduje się wobec tego na wykorzystanie modelu hybrydowego, który zakłada pozostawienie w ramach lokalnej infrastruktury części systemu odpowiedzialnej za wsparcie kluczowych procesów biznesowych oraz zintegrowanie jej z dodatkowymi modułami funkcjonującymi wykorzystywanymi w modelu cloud. Taki model ma, z jednej strony, gwarantować bezpieczeństwo biznesu, z drugiej zaś pozwalać na zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystaniem mniej kluczowych funkcjonalności.

Komentarz

W zakresie sprzedaży klasycznych funkcjonalności ERP miniony rok był dla firmy Oracle bardzo udany. Jest to dowodem na to, że wieści o śmierci ERP są mocno przesadzone. Do dobrych wyników sprzedaży aplikacji Oracle w ostatnim roku zauważalnie przyczyniły się także rozwiązania "wokół-ERP-owe" takie jak np. Oracle Hyperion, które zdobywają coraz więcej klientów - także wśród firm używających innych wiodących pakietów ERP.

Mówiąc o trendach w zainteresowaniu systemami ERP, możemy posłużyć się wskaźnikiem ilości formalnych i nieformalnych zapytań o nowe lub wcześniej mało popularne moduły. Sądząc zatem po ilości zapytań w roku ubiegłym oraz obecnym, hitami jutrzejszego ERP staną się: GRC, czyli zestaw modułów do zarządzania zgodnością z prawem, ładem korporacyjnym i ryzykiem, a także audytami i procedurami kontrolnymi w oparciu o centralne repozytorium polityk; mechanizmy wspierające zarządzanie cyklem życia produktów, w tym przede wszystkim rozwiązania obejmujące m.in. śledzenie zmian w zestawieniach materiałowych i recepturach dla kolejnych wersji produktów i optymalizację zarządzania serwisem dla firm posiadających dużo produktów o krótkim okresie życia oraz rozwiązania wspierające zarządzanie organizacjami zorientowanymi projektowo. Nie bez znaczenia będą też aplikacje usprawniające tzw. samoobsługę pracowniczą. Tutaj warto podkreślić przede wszystkim zainteresowanie systemami pozwalającymi na samodzielne rozliczanie wydatków, zgłaszanie zapotrzebowania w zakresie szkoleń i materiałów, a także rozwiązaniami wspierającymi rekrutację. Funkcje te co prawda istnieją już od dawna, ale dopiero teraz organizacje patrzą na nie inaczej, niż tylko jak na ciekawostkę. Można również spodziewać się, że wzrostu popularności zaawansowanych funkcji zakupowych, czyli mechanizmów obejmujących swoim zasięgiem zagadnienia takie jak aukcje internetowe, wsparcie dla procesów przetargowych (także zamówień publicznych) czy portal dostawcy, dzięki któremu niemal w 100% można wyeliminować konieczność osobistych uzgodnień pomiędzy dostawcami a działami księgowymi i zakupowymi.

Dla koncernu Oracle, który dzięki dokonanym kilka lat temu akwizycjom posiada w swoim portfolio zintegrowane z ERP najlepsze rozwiązania PLM (ex-Agile), SCM (ex-GLog) czy GRC (ex-LogicalApps), takie zainteresowanie zapowiada kolejny dobry rok. Nie zapominamy oczywiście o rozwoju własnych rozwiązań (np. ocenianego bardzo wysoko Sourcingu czy Contracts Management) oraz o utrzymywaniu wysokich standardów jakościowych w obszarze zgodności z prawem. Tu warto wspomnieć, że rekomendacja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce dla EBS 12 jest jedną z najświeższych na rynku i jedną z nielicznych rekomendacji obowiązujących dla aktualnie oferowanych wersji pakietów ERP.

Andrzej Amanowicz, Dyrektor Konsultingu Sprzedaży Aplikacji Oracle na Polskę i Kraje Bałtyckie

Odpowiedz na zestaw pytań o Twojej firmie i znajdź idealny dla niej system ERP! Zobacz jekie rozwiązania są dostępne Polsce. Prezentujemy opis systemu, charakterystykę funkcjonalną, najważniejsze referencje, najnowsze informacje o produkcie i informacje o wdrożeniach w rozbiciu na branże. Zapraszamy do Centrum Aplikacji Computerworld.


TOP 200