Jak zacząć karierę w IT

To, jaką ścieżkę kariery obierzemy, jest dużym wyzwaniem, gdyż wymaga dalekowzrocznego projektowania własnego rozwoju i znajomości rynku.

Aby samodzielnie zaplanować ścieżkę kariery, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze, na czym nam w pracy najbardziej zależy i jakie stanowisko chcielibyśmy zajmować za kilka czy kilkanaście lat. Jeżeli zdecydujemy, że najważniejsze są dla nas zarobki i prestiż, powinniśmy już na początku naszej kariery szukać możliwości, jeśli nie zatrudnienia, to choćby odbycia stażu w dużej firmie. Tylko jak się w niej znaleźć?

Od programisty do...

Osoby rozpoczynające karierę w IT najczęściej podejmują pracę programistów. Zajmują się projektowaniem oprogramowania, rozwojem aplikacji, tworzeniem dokumentacji technicznej. Liczą, że po roku przejdą na stanowisko starszego programisty, a po kilku latach awansują na kierownika projektu. Ten schemat jednak coraz częściej nie ma zastosowania.

W ostatnich latach - wraz z rozwojem technologii informatycznych i wzrostem liczby projektów IT, a także coraz większej specjalizacji działów w strukturach wewnętrznych firm - wydłużyła się ścieżka kariery specjalisty ds. IT. Dziś sięga ona dużo dalej i daje możliwość różnorodnego rozwoju, chociażby w kierunku analizy i usprawnienia procesów biznesowych. Dodatkowo w koncernach międzynarodowych coraz częściej perspektywy kariery zawodowej nie są ograniczone jedynie do Polski. W największych światowych firmach rośnie popyt na programistów, kierowników projektów czy specjalistów z zakresu analizy procesowej, którzy zwykle okazują się bardziej skłonni do wytężonej pracy i bardziej innowacyjni niż ich koledzy i koleżanki z oddziałów z Europy Zachodniej.

Dlatego jeśli planujemy rozwijać karierę w dużej firmie, musimy się liczyć, że nasza ścieżka zawodowa może nie przebiegać tak jak tego oczekiwaliśmy, i że być może zaistnieje konieczność przekwalifikowania się lub zawężenia specjalizacji.

Staż u giganta

Ofert odbycia stażu lub letnich praktyk w międzynarodowych firmach jest coraz więcej i są coraz ciekawsze. Umożliwiają studentom i absolwentom nie tylko zdobycie dającego prestiż doświadczenia i obycie w międzynarodowym środowisku. Zdarza się, że stanowią przepustkę do zatrudnienia na stałe. Oto kilka informacji na temat stażów u największych w branży IT. Przedstawiamy informacje o Google, Microsoft i IBM, które wg analiz firmy rekrutacyjnej Antal International są uznawane przez polskich menedżerów za najbardziej atrakcyjnych pracodawców z branży teleinformatycznej.

W programach stażowych organizowanych przez Google co roku uczestniczy ok. 500 młodych osób z wykształceniem IT. Studenci i absolwenci mogą odbywać praktyki w polskich biurach we Wrocławiu, Krakowie lub Warszawie. Google poszukuje m.in. studentów kierunków ścisłych, w tym matematyki i fizyki. Z programu stażowego mogą też korzystać osoby z wiedzą z informatyki, tworzenia aplikacji internetowych i marketingu.

Więcej na stronie www.google.com/jobs/students/emea/technical/.


TOP 200