Jak zachować prywatność w sieci?

Coraz trudniej jest pozostać niewidocznym pracując w trybie online, a im więcej osobistych danych ktoś udostępnia w sieci, tym bardziej rezygnuje z prywatności. Dlatego warto korzystać przynajmniej z podstawowych metod ograniczających widoczność użytkownika w internecie.

Wzrastająca ilość interakcji realizowanych poprzez aplikacje w sieci Internet, budowanie coraz większych sieci społecznościowych, a także zwiększona liczba kontaktów z różnymi użytkownikami przez mobilne lub stacjonarne urządzenia, utrudnia pozostanie niewidocznym w trybie online. Co więcej - im więcej danych udostępniamy, tym trudniej zachować prywatność, a jednocześnie zwiększa się możliwość ustalenia naszej lokalizacji.

Dla wielu użytkowników zapewnienie odpowiedniego poziomy prywatności może stanowić wyzwanie. Istnieje jednak wiele sposobów pozostania w maksymalnym ukryciu w cyberprzestrzeni. To użytkownik powinni określić co jest dla niego ważne jeżeli chodzi o prywatność. Warto podkreślić, że coraz więcej aplikacji uzyskuje dostęp do kamer, galerii zdjęć, książek adresowych, czy lokalizacji na poziomie GPS. Prywatność w sieci opiera się głównie na ochronie danych przesyłanych w sieci (najczęściej przez szyfrowanie), a także ochronie danych pozostawionych na różnego typu serwerach czy aplikacjach. Pierwszy element jest realizowany przeważnie przez szyfrowanie połączeń. Drugi element wymaga odpowiedniej konfiguracji wykorzystywanych aplikacji lub w przypadku braku odpowiednich ustawień, rezygnacji z danej aplikacji.

Zobacz również:

  • Apple musi się bronić. Pozew określa AirTagi narzędziem do prześladowania
  • Polacy doceniają zalety technologii VPN

Na rynku oferowanych jest wiele produktów stworzonych do wspierania użytkowników w zarządzaniu ich prywatnością online. Szyfrowanie transmisji jest dostępne w większości istniejących aplikacji wymieniających informacje przez sieć. W przypadku braku takiej możliwości, dostępną alternatywą jest wykorzystanie rozwiązań VPN (Virtual Private Network) w czasie pracy online. Z wykorzystaniem mechanizmu VPN przesyłane dane są szyfrowane, a przez to trudne do wykrycia, przechwytywania lub szpiegowania. Metoda VPN działa niezależnie od faktu czy pracujemy na telefonie, komputerze czy tablecie. Istnieją tanie usługi VPN, zapewniające anonimowość, łatwe do użycia. Usługi ukrywają jednocześnie wykorzystywany adres IP, co znacząco zwiększa zakres prywatności, nawet z wykorzystaniem usług publicznego Internetu. Inną taktyką jest wykorzystane HTTPS jako protokołu komunikacyjnego do bezpiecznej komunikacji w sieci. To rozwiązanie możemy wykorzystać poprzez zainstalowanie szeroko dostępnych wtyczek HTTPS do wielu przeglądarek. Wtyczka będzie automatycznie przełączała tryb przeglądania strony z HTTP na HTTPS, jeżeli taką funkcjonalność udostępni dany serwer. HTTPS będzie zabezpieczał przeglądanie stron WWW. Jeżeli zależy nam nie tylko na zabezpieczeniu przesyłanych informacji, ale także ukryciu lokalizacji i całkowitej anonimowości, możemy wykorzystać usługi sieci TOR.

W przypadku zapewnienia prywatności w aplikacjach internetowych, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad - wypełniać w formularzach wyłącznie pola, które są niezbędne. Nie warto podawać żadnych personalnych informacji w ramach aplikacji, których nie znamy. Użytkownicy powinni także zrezygnować lub ograniczać aktywność w serwisach społecznościowych. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów zredukowania ilości pozostawianiancyh śladów w sieci jest rezygnacja z sieci społecznościowych. Dla użytkowników którzy chcą chronić własną prywatność, ale wykorzystują portale społecznościowe, dobrym pomysłem jest realizacja komunikacji tylko w przypadku, gdy korzystają z zabezpieczonego hasłem bezpiecznego dostępu do Internetu lub domowego Wi-Fi. Na stronach typu Instagram, Facebook, Google+ istnieje opcja konfiguracji, która blokuje dostępność informacji prywatnych poza określonymi użytkownikami z samodzielnie utworzonej listy. Warto być także ostrożnym w zatwierdzaniu zdjęć oraz wpisów, na których zostajemy oznaczeni.

W celu zwiększenie prywatności na urządzeniach mobilnych, użytkownicy powinni przełączać urządzenia w tryb samolotowy w nieznanych sieciach, wstrzymując transmisję danych. Pozostawanie offline oznacza, że prywatne informacje nie mogą zostać przesłane. Nie wyklucza to jednocześnie możliwości korzystania z wielu aplikacji. Wiele aplikacji potrafi pracować w trybie offline. W nieznanych sieciach warto także wyłączyć połączenia trasmisji danych przez sieci komórkowe. Wiadomości, czy pocztę elektroniczną należy sprawdzać dopiero w momencie, gdy znajdujemy się w bezpiecznej sieci. Inną sztuczką dla mobilnych użytkowników jest wyłączenie GPS oraz Wi-Fi w mobilnym telefonie, jeżeli nie są wykorzystywane. GPS, Wi-Fi oraz geolokacja mogą wskazać lokalizację danego użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200