Jak wysokie są zarobki informatyków

Średnie wynagrodzenie osób pracujących w dziale IT wyniosło w lutym 2011 r. 5,1 tys. zł brutto - wynika z badań firmy rekrutacyjnej Bank Danych o Inżynierach. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej. Analitycy rynku zauważają jednak, że pensje pracowników działów IT są bardzo zróżnicowane w zależności od stanowiska i umiejętności.

Osoby zatrudnione w dziale IT, to głównie młodzi specjaliści mający średnio 29 lat. Najczęściej pracują jako programiści, przedstawiciele techniczno-handlowi lub serwisanci czy konsultanci. Na jakie mogą oni liczyć wynagrodzenie? Według BDI, średnie zarobki konsultantów wyniosły z końcem ubiegłego roku 5,4 tys. zł, a programistów niewiele więcej. Jednak już przedstawiciele techniczno handlowi zarabiali w zeszłym miesiącu średnio 3,2 tys. zł, a serwisanci 2,4 tys. zł. Na o wiele wyższe pensje mogą natomiast liczyć informatycy prowadzący własną działalność gospodarczą. Z końcem ubiegłego roku zarobili oni średnio 7, 2 tys. zł., a co drugi deklarował wynagrodzenie powyżej 6, 6 tys. zł.

Niezmiennie najwyższe średnie płace otrzymują informatycy na stanowiskach kierowniczych - zarabiają oni średnio 9, 1 tys. zł. "Przykładowo kierownicy projektów zarobili średnio 8, 8 tys. zł. Dla porównania, wśród osób na stanowiskach specjalistycznych odnotowaliśmy średnie wynagrodzenie na poziomie 4, 6 tys. zł. Jak widać przepaść w zarobkach pomiędzy informatykami pełniącymi funkcję kierowniczą, a informatykami na stanowiskach specjalistycznych jest spora. Brak słowa "kierownik" w nazwie stanowiska, to średnio o połowę mniejsza płaca" - zauważa Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w Banku Danych o Inżynierach.

Zobacz również:

Wynagrodzenie informatyków w znacznej mierze zależą też od branży, w której pracują. Powodów do narzekania nie mają informatycy zatrudnieni w sektorze motoryzacyjnym. W lutym br. ich średnia płaca wyniosła 9,4 tys. zł. Co drugi informatyk w tej branży otrzymał wynagrodzenie powyżej 7,6 tys. zł. Równie wysoko uplasował się sektor "media, reklama, rozrywka". Informatyk zarobił tu średnio 8,1 tys. zł, zaś co drugi z nich przekroczył próg 8,9 tys. zł. W zestawieniu tym najgorzej wypadli zatrudnieni w administracji samorządowej - średnia pensja wyniosła tu 2,6 tys. zł.

Duży wpływ na wysokość zarobków ma także znajomość języków obcych . Średnie wynagrodzenie informatyków dobrze władających co najmniej jednym językiem obcym wyniosło ponad 6 tys zł miesięcznie. Natomiast informatycy słabo lub w ogóle nie znający języków obcych zarabiali średnio o 2 tys zł mniej. Od 1 maja b.r. kiedy swój rynek dla polskich pracowników otworzą Niemcy, Austria i Szwajcaria, zyska na wartości znajomość języka niemieckiego. Z najnowszych statystyk wynika, że najbardziej poszukiwani będą inżynierowie specjalizujący się w mechanice, elektronice, sprzedaży, przedstawiciele handlowi, a także specjaliści IT. Niemieckie firmy będą kusiły polskich informatyków wyższymi niż w Polsce zarobkami. Niewielu będzie mogło jednak z tej możliwości skorzystać, bo jak wynika z danych BDI, w 2010 roku zaledwie co ósmy z pracowników działu IT deklarował co najmniej średnią znajomość języka niemieckiego.


TOP 200