Jak wdrożyć budżet zadaniowy?

Rozwiązania przyjęte w Polsce mogą dotyczyć jedynie Polski i nie można bezpośrednio porównywać ich do doświadczeń zagranicznych. Nie istnieje jeden uniwersalny model budżetu zadaniowego - powiedzieli w Katowicach dr Marta Postuła, dyrektor Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów i dr Piotr Perczyński, krajowy koordynator budżetu zadaniowego.

Nawet kraje, które starały się przejmować bezpośrednio modele zagraniczne, musiały je przebudować w znaczącym stopniu, a nawet tworzyć go niemal od podstaw uwzględniając szeroko własną, narodową specyfikę finansów publicznych, krajowe priorytety, a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze.

Minister Finansów powierzył krajowemu koordynatorowi budżetu zadaniowego prowadzenie odnośnie jego prac metodologicznych. Jeżeli ustalone przez dysponenta cele na poziomie zadań nie spełniają wymogów dla nich określonych, Koordynator - w porozumieniu z właściwym Ministrem odpowiedzialnym za dany dział administracji rządowej - dokonuje zmiany celów. Z punktu widzenia przemysłu teleinformatycznego dr Piotr Perczyński staje się głównym partnerem do rozmów o oprzyrządowaniu planowania budżetu zadaniowego. "Nowe zasady bankowej obsługi budżetu państwa wymuszają wsparcie realizacji procesów biznesowych przez system informatyczny" - podkreśliła Jadwiga Miśkiewicz z Comarch.

"W przypadku samorządów za wdrożeniem budżetu zadaniowego przemawiają rosnące bieżące koszty utrzymania Jednostek Samorządu Terytorialnego, spadek poziomu wolnych środków mogących zasilić budżet inwestycyjny, trudności administracji samorządowej z utrzymaniem wystarczającej płynności finansowej oraz problemy z wyznaczeniem optymalnego poziomu wydatków JST uwzględniającego możliwości obsługi długu" - uznał Marcin Urban, skarbnik Miasta Wrocławia.

Dla miast wdrożenie systemu klasy ERP - jak to miało miejsce w Gliwicach, a nadal trwa w Szczecinie - to właśnie okazja do przekształcenia budżetu w budżet zadaniowy. "Wyodrębnienie w jego strukturze elementarnych jednostek rozliczeniowych - zadań, pozwala na wnikliwą ocenę celowości dokonywanych wydatków" - przypomnieli Agnieszka Michalska-Bury z Urzędu Miasta Gliwice i Marcin Płaczek z COIG. Natomiast Andrzej Feterowski, dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Szczecina dodał, że wkrótce ich system wzbogaci się o system wskaźników istotnych dla budżetu zadaniowego i zostanie uruchomiona hurtownia danych zintegrowana z zasobami statystycznymi miasta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200