Jak uwieść specjalistę

Zdobycie wykwalifikowanego informatyka to połowa sukcesu. Jednak najtrudniejszym zadaniem jest utrzymanie go w przedsiębiorstwie.

Zdobycie wykwalifikowanego informatyka to połowa sukcesu. Jednak najtrudniejszym zadaniem jest utrzymanie go w przedsiębiorstwie.

Czy zastanawiali się Państwo, ile kosztuje informatyk? To pytanie coraz częściej muszą zadawać sobie szefowie działów IT w dużych polskich przedsiębiorstwach. Wydatki przeznaczane przez firmy na pozyskanie, dokształcenie i wdrożenie, w nowe obowiązki informatyków, są z roku na rok coraz większe. Specjaliście od nowych technologii, oprócz godziwej premii i odpowiednich warunków pracy, trzeba zagwarantować możliwość stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, a coraz częściej także wyjazdy zagraniczne, telefon, samochód służbowy i ubezpieczenia i... trudno nawet przewidzieć, gdzie leży kres tych przywilejów. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów sprawia, że zatrudnianie informatyka coraz częściej zaczyna przypominać uwodzenie kobiety. Wiąże się z dużymi wydatkami, składaniem obietnic i gwarancji, pochłania dużo czasu i jakże często kończy się niepowodzeniem. Właściwie widać między nimi tylko jedną, zasadniczą różnicę. W relacjach między pracodawcą a pracownikiem w grę zamiast uczuć wchodzi wyrachowanie i prosty rachunek ekonomiczny. Wykwalifikowanego specjalistę zdobywa zazwyczaj ten, kto może mu zaoferować najwyższą pensję i najlepsze perspektywy rozwoju zawodowego.

Zdobycie wykwalifikowanego specjalisty to już połowa sukcesu, jednak najtrudniejszym zadaniem jest obecnie jego utrzymanie. Co zaoferować specjaliście, by nie myślał o zmianie miejsca pracy? Jakich środków użyć, by na trwałe związać go z przedsiębiorstwem? Odpowiedzi na te pytania, często decydują o sukcesie firmy. Szczególnie ważne staje się wypracowanie odpowiedniego modelu wynagradzania informatyków, który odpowiadałby ich oczekiwaniom, ale pełnił także funkcje motywujące. Do opracowania takiego modelu potrzebna jest przede wszystkim wiedza, jak problem wynagrodzeń rozwiązuje konkurencja, czy nasza firma opłaca swoich informatyków lepiej czy gorzej od innych, jakich specjalistów poszukuje najbardziej, którym gotowa jest zaoferować najwięcej.

Chcemy, by nasz raport Najlepsze miejsca pracy stał się źródłem informacji na ten temat i dzięki temu był pomocny przy planowaniu polityki personalnej. Wszystkie informacje w raporcie podaliśmy w szerszym kontekście, który pozwoli zorientować się nie tylko w tym, co swoim informatykom oferują firmy z tego samego miasta czy regionu, ale także, jaki jest krajowy standard w dziedzinie zarządzania działami IT. Przedstawiamy także firmy, którym udało się dopracować metody zarządzania personelem i które uznawane są za najlepsze miejsca pracy dla informatyków. Liczymy, że staną się one wzorem dla innych przedsiębiorstw, zatrudniających specjalistów do spraw nowoczesnych technologii. Mamy także nadzieję, że przyszłoroczna lista najlepszych miejsc pracy dla informatyków wzbogaci się o wiele nowych pozycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200