Jak uruchomić system z/OS na innym sprzęcie

System operacyjny z/OS, przeznaczony dla środowiska mainframe, jest ściśle związany ze sprzętem firmy IBM i wymaga do swej pracy specyficznego hardware'u. Firma TurboHercules przedstawiła rozwiązanie, które umożliwia uruchomienie tego systemu na sprzęcie innego producenta.

Ojcem całego przedsięwzięcia jest Roger Bowler, który utworzył projekt Hercules, rozwijany w modelu open source. Emulator wyprodukowany przez firmę TurboHercules, po podpisaniu umowy licencyjnej z IBM, umożliwiłby legalne uruchomienie z/OS-a (systemu operacyjnego dla serwerów mainfraime), na podzespołach innych niż te wyprodukowane przez IBM. Propozycja została jednak odrzucona i od tego czasu obie strony nie stronią od ostrych komentarzy.

Bowler uważa, że IBM nadużywa pozycji rynkowej i zaplecza patentowego, by zmiażdżyć konkurencję. Nie tylko dwukrotnie odmówił podpisania umowy licencyjnej, ale też wysłał list wymieniający ponad 170 patentów, które według koncernu są naruszeniem jego praw intelektualnych. Tymczasem, znany aktywista ruchu open source Florian Mueller komentuje na łamach swojego bloga, że aż trzy z cytowanych patentów widnieją w innym oświadczeniu IBM, gdzie koncern wylicza 500 opatentowanych przez siebie technologii i zapewnia, że z myślą o open source planuje zrzec się swoich praw wobec nich. Według Muellera, jest to doskonały przykład, że miłość IBM do tego typu oprogramowania kończy się, kiedy w grę wchodzą interesy.

IBM z kolei utrzymuje, że TurboHercules stara się zbić fortunę w oparciu o miliardy wydane przez firmę na prace badawczo-rozwojowe i porównuje proponowane oprogramowanie do "taniej podróbki markowej odzieży". "Big Blue" dość stanowczo odpiera zarzuty o praktyki monopolistyczne i zaznacza, że cytowany przez Bowlera list nie był pozwem sądowym i nie należy traktować go jako groźby. Spór trwa już kilka miesięcy.

Jak działa emulator

Emulator ten został napisany niemal w całości w języku C, działa w systemach Linux, Windows, FreeBSD, Solaris I MacOS X. Oprogramowanie to emuluje instrukcje procesora oraz urządzenia peryferyjne, nie zawiera przy tym żadnego systemu operacyjnego. Oryginalny projekt Hercules jest wydany na licencji open source QPL. Wewnątrz emulatora można uruchomić starsze systemy OS/360, DOS/360, DOS/VS, MVS, VM/370 oraz TSS/370, które są dostępne bezpłatnie. Nowsze z nich, takie jak OS/390, z/OS, VSE/ESA, z/VSE, VM/ESA, z/VM, TPF/ESA oraz z/TPF są zgodne technicznie, ale nie można ich legalnie uruchomić w takim środowisku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200